Türkiye ihracatta sınıfta kaldı

İSTANBUL - Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Türkiye’nin büyümede ve üretimde güçlü toparlanırken bunun ihracat performansında gösteremediğini vurguladı. Net ihracatın halen daha büyümeyi olumsuz etkilediğine dikkat çeken TEPAV analistleri Türkiye’nin üretimi düzeyini kriz öncesine çıkaran ülkeler arasında 12’nci sırada yer alırken ihracatta ancak 17’nci olduğunu vurguladı.
TEPAV analisti Sarp Kalkan ve araştırmacı Hüseyin Ekrem Cünedioğlu tarafından hazırlanan “İkinci çeyrekte krizdek çıktık mı? Rakiplerimizi geçebildik mi?” başlıklı politika notu yayımlandı. Buna göre krizin etkilerini en fazla hisseden ülkelerden Türkiye 2010 ikinci çeyreğindeki çift haneli büyüme rakamıyla ciddi bir toparlanma gösterdi.
Üretim düzeylerine göre de Türkiye başarılı bir performans sergiledi ve üretim düzeyini kriz öncesinin üzerine çıkarabilen 14 ülke arasında 12’nci sırada yer aldı.
İhracat açısından Türkiye 35 ülke arasında artış sıralamasında ancak 17’nci sırada yer alabildi. Türkiye 2010’un ikinci çeyreğinde 2008’in ikinci çeyreğindeki ihracatın ancak yüzde 81’ini yapabildi. (Radikal)


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    İstanbul