Türkiye ile birlikte büyüse asgari ücret 2251 lira olurdu

Türkiye ile birlikte büyüse asgari ücret 2251 lira olurdu
Türkiye ile birlikte büyüse asgari ücret 2251 lira olurdu

2013 yılında geçerli olacak asgari ücret bu hafta çarşamba günü yapılacak son toplantıda ortaya çıkacak. Türkiye İstatistik Kurumu son toplantıya 1025 liralık ücret önerisiyle geldi. İşçi kesimi TÜİK rakamının olumlu olduğu kanaatinde. Ancak yüzde 4’ten fazla zam yapılması beklenmiyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun araştırmasına göre 34 yılda Türkiye ekonomisinin büyüklüğü 3.7 kat artarken asgari ücret sadece yüzde 9 arttı. Şayet ekonomideki büyümeyle orantılı bir artış yaşansaydı asgari ücretin 2251 lira olması gerekiyordu.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı “Asgari ücreti biz yüzde 300’den fazla arttırmışız. Ve asgari ücret birçok rekabet içinde olduğumuz ülkeden kat kat daha yüksektir” konuşmasını hatırlatan DİSK araştırması reel ücret artışlarında bu durumun geçerli olmadığına dikkat çekiyor. Araştırmaya göre AKP hükümetleri döneminde ekonomi yüzde 63 düzeyde büyürken, net asgari ücret, vergi iadesi ve asgari geçim indirimleri dahil, aynı dönemde reel olarak sadece yüzde 6,6 arttı.
Asgari ücretin uzun gelişme seyrine bakıldığında 34 yıllık bir dönem için (1978 yılından bu yana) ekonomi (1977-2006 GSMH ve 2007 sonrası GSYİH) sabit fiyatlarla 3.7 kat büyürken, asgari ücret yüzde 9’luk gelişme gösterdi.
Türkiye’de diğer ülkelere göre asgari ücretin daha yüksek olduğu konusunun tartışmalı olduğuna işaret eden DİSK araştırmasında “ Bugün krizdeki Yunanistan’da asgari ücret düşürülmüş hali ile 1621 TL, İspanya’da 1772 TL” denildi. (EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com