Türkiye ile Hindistan inşaatta yıl sonuna kadar 7 milyar dolarlık ortaklığa ulaşacak

Türkiye ile Hindistan inşaatta yıl sonuna kadar 7 milyar dolarlık ortaklığa ulaşacak
Türkiye ile Hindistan inşaatta yıl sonuna kadar 7 milyar dolarlık ortaklığa ulaşacak

Türkiye ile Hindistan arasında imzalanan anlaşmayla inşaat sektöründe büyük çapta bir ortaklık başlayacak.

Türkiye'nin Hindistan'a yaptığı ihracatın beş yılda yüzde 80 arttığını kaydeden Türk-Hint İş Konseyi Başkan Yardımcısı Erdal Alkış, 'Hedefimiz beş yılda 500 bin Hintli turistin Türkiye'ye gelmesi ve 30 milyar dolarlık ticaret hacmi' dedi

İSTANBUL - Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türk-Hint İş Konseyi Başkan Yardımcısı Erdal Alkış, Türkiye ile Hindistan arasında, inşaat alanında önümüzdeki üç ay içinde, başlangıçta 1 milyar dolarlık bir sözleşme ve yıl sonunda 7 milyar dolarlık başka bir sözleşme ile büyük çapta ortaklığın başlayacağını söyledi.
DEİK Türk-Hint İş Konseyi tarafından, Hindistan Kuzey Doğu Bölgesi Sanayi ve Ticaret Federasyonu (FINER) üyelerinden oluşan iş adamı heyetinin ziyareti dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Erdal Alkış, Türkiye için uzun zamandır ihmal edilmiş bir ülke olan Hindistan ile son beş yılda ilişkilerde ciddi mesafe alındığını ifade etti.

THY seferlerini artırdı
Alkış, beş yıl önce THY’nin Türkiye’den Hindistan’a bir uçuşu bulunurken, bugün haftada 14 uçuş yapıldığını ve THY dışında dört firmanın da endirekt olarak Türkiye’den Hindistan’a yolcu götürdüğünü kaydetti. Beş yıl önce Hindistan’dan Türkiye’ye yılda 10 bin kişi gelirken, bugün bu sayının 100 bini geçtiğini dile getiren Alkış, aynı dönem itibarıyla Hindistan’dan 1 milyar dolarlık ithalat ve bu ülkeye 50 milyon dolarlık ihracat yapan Türkiye’nin ihracatının, yüzde 80 oranında gelişme gösterdiğini anlattı. 

Her sektörde işbirliği
Erdal Alkış, amaçlarının, Türkiye ve Hindistan arasında ticari, kültürel, sosyal ilişkilerin olması gereken boyuta ulaştırılması olduğunun altını çizerek, iki ülke arasında her sektörde işbirliği yapılabileceğini belirtti.

Anlaşma imzalandı
Türkiye’nin müteahhitlik sektöründe avantajı varken, Hindistan’da iş yapan şirketlerin sermaye avantajı bulunduğunu belirten Alkış, “Bu ikisi biraraya geldiğinde, Hindistan ve Türkiye, çok büyük bir sinerji meydana getirecektir” diye konuştu.
Alkış, Konsey olarak, önümüzdeki beş yıl içinde hedeflerini, “500 bin Hintli turistin Türkiye’ye gelmesi, 30 milyar dolarlık ticaret hacmi ve karşılıklı 1 milyon vizenin verilmesi” olarak açıkladı. Toplantıda, Türk-Hint İş Konseyi ve FINER arasında bir işbirliği anlaşması da imzalandı. (Radikal)