Türkiye, İngilizin gözde tatil ülkesi

Ege sahilindeki terör olaylarına karşın Türkiye'ye yönelik tur satışlarının son günlerde fırladığı belirtildi. The Observer gazetesi, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'un İngiliz turistlerini Türkiye ve Mısır'da...

LONDRA - Ege sahilindeki terör olaylarına karşın Türkiye'ye yönelik tur satışlarının son günlerde fırladığı belirtildi. The Observer gazetesi, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'un İngiliz turistlerini Türkiye ve Mısır'da dikkatli olmaları konusunda uyardığını, ancak yolculuklarını normal bir biçimde yapmalarını istediğini anımsattı. Pazar günleri İngiltere'de yayınlanan The Observer gazetesi, İngiliz Dışişleri Bakanı Jack Straw'un, İngilizlere Türkiye ve Mısır'da dikkatli olmaları, ancak yolculuklarını normal bir biçimde yapmaları tavsiyesinde bulunduğunu belirtti.
İngiliz Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesinin ise, Türkiye ve Mısır'da 'yüksek bir terörizm riskinin' bulunduğunu, yeni saldırıların olmasının dışlanamayacağını belirttiğine dikkat çeken gazeteye konuşan ünlü paket tur kuruluşu Thomson'un sözcüsü Harry Helps, bombaların Mısır turları üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu, taleplerin yazın kalan süresinde de düşük olacağını söyledi.
'Ziyaretçi sayısı normal'
Buna karşın Kuşadası saldırısının yaşandığı Türkiye'ye yapılan seyahatlerin normal biçimde sürdürüldüğünü anlatan Helps, acentelerin Türkiye konusunda halkın kaygısının düşük olduğunu söylediklerini aktardı. Harry Helps, "İki hafta önce hiç kimse Türkiye'ye gitmiyordu ancak, şimdi satışlar fırladı ve ziyaretçilerin sayısı normale döndü" diye konuştu. İngiltere'ye yönelik turlarda ise kısa vadede az sayıda iptal olduğu, ancak sonbahara yönelik taleplerin olumsuz etkileneceği sanılıyor.