'Türkiye, Intel için parlayan yıldız'

ABD'li çip üreticisi Intel'in başkanı Craig Barrett, genç ve geniş nüfusuyla Türkiye'nin büyük bir pazar oluşturduğunu ve Türk hükümetinin eğitimde işbirliğine yatkınlığının...

WASHINGTON - ABD'li çip üreticisi Intel'in başkanı Craig Barrett, genç ve geniş nüfusuyla Türkiye'nin büyük bir pazar oluşturduğunu ve Türk hükümetinin eğitimde işbirliğine yatkınlığının, iş yapmayı çok kolaylaştırdığını söyledi. Washington'da düzenlenen, eğitimde küresel kamu ve özel sektör işbirliğini ele alan konferansa katılan Craig Barrett şunları söyledi:
"Bu ülkeyle iyi işler yapıyoruz. Çünkü Türkiye, eskiden beri iyi bir eğitim kapasitesine sahip. Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik başta olmak üzere, eğitim ve telekomünikasyon sorumlu yetkililer çok ileri görüşlü" .
Türkiye'nin büyük pazar olduğunu belirten Craig Barrett, "75-80 milyon nüfusunuz var. İnternet teknolojisi iyi. Hükümetin olumlu tutumu, başka yerlerde de görmek istediğimiz derecede iyi. Bu sayede iş yapıyor ve eğitimde iyi sonuçlar alabiliyoruz" dedi.
Intel Dünya Eğitim Direktörü Brenda Musilli de, şirket olarak bütün dünyada yürüttükleri eğitime destek programları arasında Türkiye ve Mısır'ın, 'parlayan yıldız' olduğunu söyledi.