Türkiye internet ücretinde Avrupa'nın en ucuz üçüncü ülkesi

Türkiye internet ücretinde Avrupa'nın en ucuz üçüncü ülkesi
Türkiye internet ücretinde Avrupa'nın en ucuz üçüncü ülkesi

İnternetten televizyon hizmetine imkân tanıyan IPTV ile gelecek yılın başından itibaren kullanıcı sayısı da artacak.

DSL ücretinde İspanya aylık 40 avro ile Avrupa'nın en pahalısı. Türkiye ise aylık 14 avro ile Romanya ve Fransa'nın ardından en ucuz üçüncü ülke oldu. Sıralamada Türkiye'de özel iletişim vergisinin düşürülmesi etkili oldu

ANKARA - Avrupa’daki sabit ücret dahil en ucuz DSL (Dijital abone hattı) tarifelerine bakıldığında, İspanya aylık 40 avro ile Avrupa’nın en pahalı internetini kullandırıyor. Türkiye ise aylık 14 avro ile Romanya ve Fransa’nın ardından en ucuz üçüncü ülke konumunda bulunuyor.
Analysys Mason araştırma şirketinin, 25 Avrupa ülkesindeki 2800 DSL tarifesiyle ilgili yaptığı araştırma raporundan derlediği bilgilere göre, bu yıl Türkiye’de özel iletişim vergisinin (ÖİV) düşürülmesiyle geniş bant internet erişimi fiyatlarında önemli bir düşüş sağlandı. ÖİV bu yıl şubatta yüzde 15’ten yüzde 5’e düşürülmüştü.

Rekabet gelişmedi
Raporda, Avrupa pazarında kablo tv hizmetinin yanı sıra kendi altyapısını kullanarak geniş bant internet erişimi hizmeti sunan şirketler arasında büyük bir rekabet görülürken, bu rekabetin Türkiye’de ‘henüz görülmediği’ ifade edildi. Türkiye’de alternatif sabit genişbant altyapısında bazı firmalar tarafından çalışmalar yapılsa da bu çalışmaların henüz ‘emekleme’ aşamasında olduğuna işaret edildi.
Söz konusu rapora göre, Türk Telekom sabit geniş bant internet pazarında yalnız değil ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yayınlamış olduğu 3. çeyrek raporuna göre pazar payı yüzde 83’e gerilemiş durumda. Bu durumdan dolayı Türkiye diğer Avrupa ülkeleriyle fiyat rekabeti açısından aynı şartları taşımıyor. Rapora göre, özellikle mobil genişbant servislerinde GSM operatörleri tarafından yaratılan yeni rekabet ortamı, sabit geniş bant internet fiyatlarının aşağıya doğru çekilmesinde önemli bir etken oluşturdu.
Önümüzdeki yıl başlarında IPTV’nin de devreye girmesiyle sabit genişbant hizmetlerinin yeni aboneleri cezbedeceği düşünülüyor. Özellikle pazar lideri Türk Telekom’un, temel internet hizmetini daha geniş kitlelere yaymak için hazırladığı ve ADSL’de 512 Kbps bağlantı hızı ve 512 MB kullanım kotası sunduğu Nete DaveTT servisi, Avrupa’daki diğer genişbant internet servisleriyle kıyaslandığında fiyat ve erişim açısından önemli rekabet imkânı yaratıyor. 

Romanya’da 6 avro
Rapora göre, Avrupa’daki sabit ücret dahil en ucuz DSL tarifelerine bakıldığında, İspanya, aylık 40 avro ile Avrupa’nın en pahalı internetini kullandırıyor. Türkiye ise aylık 14 avro ile Romanya ve Fransa’nın ardından en ucuz interneti kullandıran 3. ülke. Romanya’da aylık DSL ücreti 6, Fransa’da ise 9 avro civarında. Rapora göre, saniyede indirilen megabit ücretleri ele alındığında, Estonya 40 avro ile en pahalı Avrupa ülkesi. Türkiye ise 24 Avrupa ülkesi arasında 9 avro ile en pahalı 8. ülke durumunda.

İnternet bankacılığında tek şifrelik kullanım
Bireysel İnternet Bankacılığı’nda ‘Tek Kullanımlık Şifre’ uygulamasının 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren başlayacağı belirtildi. Bankalar yaklaşan yeni yıl öncesi şubelerinde hesapları bulunan ve internet bankacılığını kullanan müşterilerine e-posta göndererek, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun ( BDDK ) Bankalarda Bilgi Sistemleri Yönteminde Esas Alınacak İlkelere İlişkin Tebliği uyarınca, 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle Bireysel İnternet Bankacılığına giriş için SMS ile tek kullanımlık şifrenin zorunlu hale geleceğini bildirdi. 

Cep numarası bildirilecek
Bu tarihten itibaren Türkiye’deki tüm bankaları kapsayan uygulama ile hesap sahiplerinden müşteri numarası, parola ve şifre bilgilerine ek olarak ‘tek kullanımlık şifreleri’ni girmelerinin de isteneceği kaydedildi. Yeni uygulamada müşterinin internet şubesine girmek istediğinde bankanın kendisine kısa mesaj aracılığıyla ‘Tek Kullanımlık Şifre’yi göndereceği vurgulandı. Gönderilen uyarılarda, internet şubesi kullananların işlerinin aksamaması için 1 Ocak 2010 tarihine kadar kayıtlı ve güncel bir cep telefonu numarasını ilgili bankalara teyit ettirmeleri veya bildirmeleri istendi. 

Şifre hatırlamaya gerek yok
Uygulama ile İnternet Bankacılığı’na girişlerin daha güvenli hale geleceği ve müşterilerin artık şifrelerini hatırlamalarına gerek kalmayacağı kaydedildi. (aa)


    ETİKETLER:

    BDDK