Türkiye, İran ve Rusya'ya almadığı gazın faturasını ödeme peşinde

Türkiye, İran ve Rusya'ya almadığı gazın faturasını ödeme peşinde
Türkiye, İran ve Rusya'ya almadığı gazın faturasını ödeme peşinde

Bakan Yıldız, İran ve Rusya?dan anlayış beklediklerini söyledi. FOTOĞRAF: HAMZA ŞAHİN / AA

Türkiye Rusya ve İran'a 'al ya da öde' kapsamında alamadığı gaz için 3 milyar dolar verecek. Enerji Bakanı Yıldız, 'Faturanın iki-üç yıl ötelenmesi için çalışma yapıyoruz. Bu nakit akışımız açısından çok önemli' dedi

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Rusya ve İran’a Türkiye’nin al yada öde kapsamında alamadığı gaz için ödeyeceği yaklaşık 3 milyar dolarlık faturanın iki üç yıl ötelenmesi için kolları sıvadı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Rusya ve İran’a al yada öde kapsamında ödenecek olan tutarın ötelenmesini istiyoruz. Nakit akışı açısından bu önemli. Yapılmazsa çok kritik şeyler olmaz. Bu anlayışı bekliyoruz” dedi. Bakan Yıldız, enerji gündeminde yer alan konularla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Rusya ile 20 yıllık anlaşma
Yıldız, bir gazetecinin, “Al ya da öde konusunda Rusya’dan kaynaklı ciddi bir sıkıntı oluştu. Son dönemde Rusya ile durum nedir? İran’a gidecek misiniz” şeklindeki soru üzerine, “Biz bu konuda hem Rusya Federasyonu’ndan hem de İran’dan bir elastikiyet bekliyoruz. Bu durum, Türkiye’de global kriz tesiri ile birtakım müşterinin tüketim alışkanlıklarını değiştirmek suretiyle, gazı daha az kullanması sonucunda çıkan bir durumdur. Türkiye’nin büyüme hızı revize edildi. Enerji piyasasında hemen hemen bu rakamlarda yaklaşık yüzde 5.4 civarında gözüküyor, rakamlar yıl sonunda daha da netleşecek. Bu rakamlarla beraber kontratlarda net belirtilmiş olmasına rağmen Türkiye’nin her iki ülke ilişkilerine dayanarak bunun ötelenmesini istiyoruz” dedi.
Rusya ile 2011 yılında sonlanacak olan Batı Hattı Anlaşması’na ilişkin görüşmelere de değinen Bakan Yıldız, Rusya ile karşılıklı oluşturulan heyetlerle beraber gerek al ya da öde, gerekse doğalgaz fiyatları ile alakalı görüşmelerde Türkiye’nin bu yöndeki beklentisinin sunulacağını belirterek, sonuç almak için uğraşılacağını kaydetti. Gazprom Başkanı’nın bu konuda çok fazla bir şey yapamayacaklarına yönelik bir açıklaması olduğunu da hatırlatan Yıldız, “Biz buna rağmen, israrımızı sürdüreceğiz” dedi. Rusya ile yapılacak olan yeni anlaşmanın kaç yıllık olacağına ilişkin soruya ise Yıldız, 20 yıllık olacağını söyledi. 
“İran ile tahkime gidilecek mi” sorusu üzerine de Yıldız, özellikle komşu ülkelerle tahkim yolunun en son tercih edilen nokta olduğunu kaydederek, şöyle devam etti:
 “İran ile hemen tahkimi tercih etmeyiz. Karşılıklı oturup anlaşma yoluna gitmek isteriz, çözemezsek ancak o yola gidebiliriz. Ama bu konuda bir anlayış bekliyoruz. Bir ülkenin dışından kaynaklanan kriz, tüm dünyada bütün büyüme hedeflerini değiştirdi. Bunu gündeme getireceğiz.” 

Elektrikte kaçak azalıyor
Kaçak elektrik konusunda da açıklama yapan Taner Yıldız, elektrik kayıp kaçak oranını yüzde 24-25’lerden yüzde 15’lere indiğini hedefin yıl sonuna kadar bu kayıp kaçak oranını yüzde 3-5 oranında düşürmek olduğunu ifade etti. Yıldız, “Bunun imkanı yok. Bu mesafenin katedilmesi lazım. Dicle, Fırat havzası ve İstanbul’da çok yüksek ulusal tarife ile komple bir havuzdan ödeniyor” dedi.
Yıldız, tasarruflu ampullerin kanserojen olduğu yönündeki sorulara ilişkin ise bu konuda ABD’deki bir üniversitenin iddiası olduğunu, bu konunun farklı bir üniversite tarafından teyit edilmediğini kaydetti. Yıldız, “Biz de bu konuda resmi bir görüş istedik, henüz bize gelen bilimsel bir sonuç yok. Konuyu Türk üniversitelerine sorduk. Üniversitelerden cevap bekliyoruz” diye konuştu. (Radikal)