Türkiye İş Bankası iştirak satışında

Türkiye İş Bankası iştirakler portföyündeki İzmir Demir Çelik'in Liman İşletmeleri'ne ait iştirak hissesini İzmir Demir Çelik'e, Destek Reasürans'taki iştirak hissesini ise Milli Reasürans'a sattı.

İSTANBUL - Türkiye İş Bankası iştirakler portföyündeki İzmir Demir Çelik'in Liman İşletmeleri'ne ait iştirak hissesini İzmir Demir Çelik'e, Destek Reasürans'taki iştirak hissesini ise Milli Reasürans'a sattı. Bankanın bağlı ortaklığı olan İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın yüzde 8.74'lük hissesini de kurumsal yatırımcılar satın aldı.
Türkiye İş Bankası bu satışlardan sağladığı toplam 70.7 milyon YTL (53.2 milyon dolar) iştirak satış karını sermayeye ekleyecek. İMKB'nin 4 Şubat tarihli bültenindeki eçıklamaya göre banka, İzmir Demir Çelik Liman İşletmeleri'nin satış bedeli olan 26.58 milyon doları tahsil etti. Bu satıştan doğan 24.015 milyon YTL iştirak satış kârı sermaye artışında kullanılacak. Banka Destek Reasürans'taki iştirak hissesinin satış bedelinin de 73.7 milyon YTL olduğunu belirtti. İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı yüzde 8.74'lük payının satış bedeli de 62.9 milyon YTL olarak belirlendi.