Türkiye İsrail-Filistin ticareti için de arabulucu olacak

Türkiye'nin, İsrail ve Filistin arasında ticaretin normalleşmesi için arabuluculuk yapması önerildi. AB Komisyonu'nun önerisini kabul eden Devlet Bakanı Tüzmen, Türkiye'nin konuya sıcak yaklaştığını belirtti

 

MARSİLYA - AB Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Peter Mandelson, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’e İsrail ile Filistin arasında ticaretin normalleşmesi için Türkiye’nin ev sahipliğinde uluslararası konferans düzenlenmesini önerdi. Peterson, önerisini, Marsilya’da düzenlenen 7. Avrupa-Akdeniz Ticaret Bakanları Toplantısı’nda Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’e iletti.

AB Komisyonu’nun önerisini kabul eden Tüzmen, tarafların kabul etmesi halinde Türkiye’nin bu tür bir konferansı düzenlemeye sıcak baktığını bildirdi. Tüzmen, tarafların kabul etmesi halinde bu toplantıyı Türkiye’de düzenlemekten memnuniyet duyacaklarını belirterek, bu tür bir toplantının Orta Doğu barış süreci için de önemli bir adım teşkil edeceğini söyledi. Bakan Tüzmen, bu konferansın düzenlenişiyle ilgili gelişmelerin gelecek dönemde açıklık kazanacağını da kaydetti.

Konferansın yıl sonundan önce düzenlenmesi öngörülüyor.

Konferansa, AB Komisyonu’nun yanı sıra Dünya Bankası, IMF gibi uluslararası kuruluşlarla bazı komşu ülkeler ve Japonya’nın katılması bekleniyor. Konferansın amacının, İsrail ile Filistin arasındaki ticaretin normalleşerek Filistin’in dış dünya ve bölge ülkeleriyle ticaret akışının canlanması olduğu kaydediliyor. (aa)

 

bigPara.com