'Türkiye kadar cazip pazar yok'

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Türk piyasasına yeni giren ve bir banka satın almak durumunda olan bir yatırımcı olmadıklarını belirterek, "Yerli sermayeli bankalar açısından şu anda Türkiye kadar cazip bir pazar göremiyorum" dedi.

İSTANBUL - İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Türk piyasasına yeni giren ve bir banka satın almak durumunda olan bir yatırımcı olmadıklarını belirterek, "Yerli sermayeli bankalar açısından şu anda Türkiye kadar cazip bir pazar göremiyorum" dedi. Ersin Özince, CNNTürk'te katıldığı bir programda, piyasalarda yaşanan dalgalanmanın sektöre etkisine ilişkin değerlendirmesinde özvarlıklarda yaşanan değer kaybının daha çok devlet tahvili ve bonoların değer kaybından kaynaklandığını söyledi.
Türkiye'nin yaşadığı çalkantıyı yalnızca 'uluslararası gelişmelerden ibaret' görülmemesi gerektiğini ifade eden Özince, "En çok etkilenen pazar olduğumuza göre alacağımız önlemler çok. Bankacılık sektörü olüarak bu konuda, birçok sektöre göre daha çok şey yaptık" diye konuştu.
Yabancıların Türkiye'de banka satın almalarıyla birlikte rekabetin başladığının hatırlatılması üzerine Özince, şu yanıtı verdi: "Yabancılarla ilgili herhangi bir kaygımız yok. Kredi ve başka konularda politikalarımızı da değiştirmeyiz. Biz o konularda istikrarlı tavrımızı sürdürdüğümüz için bilançomuzu katlayarak büyütebildik."
'Halkbank'la ilgiliyiz'
Bir soru üzerine Ersin Özince, bankanın ana sözleşmesinde sermayenin çoğunluğunun 'Türklere ait olacağına ilişkin hükmün bulunduğunu hatırlatarak, şu yanıtı verdi: "Sermayenin çoğu Türklere ait olduktan sonra, İş Bankası'nın milli niteliğini değiştirmedikçe her türlü işbirliği düşünülebilir. Ancak bizim, bildiğimiz kendi piyasamızı, kendi büyüklüğümüzü, bir başkasıyla paylaşmaya ihtiyacımız yok. Sermayeye ihtiyacımız olmadığı gibi kültür açısından da herhangi bir eksikliğimiz yok."
Özince, 'Halkbank özelleştirilmesiyle ilgili misiniz' sorusuna, sektöründeki her türlü gelişmeyle ilgili olduklarını belirtip şöyle konuştu: "Türk piyasasına yeni giren, bir banka satın almak durumunda olan yatırımcı değiliz. Türk pazarında ucuza el değiştirmeler olmasını arzu etmem. Kamu bankası olduğuna göre, onun çok iyi bir değerle stratejik sermayedarının değişmesi önemli. Çok ilgiliyiz" dedi.
İş Bankası'nın iştirakler politikasına ilişkin eleştiriler
için de Özince, bankanın ana sözleşmesinde iştirakçilik yapmasının öngörüldüğünü belirterek şunları söyledi: "Tereddütsüz odağımız finans sektörü olmak üzere. Son yıllarda yaptığımız yapılanmayla, cam sektörü dışında pek sanayi alanında kalmadık" dedi.