'Türkiye krizden diğer ülkelere kıyasla çok daha ağır bir şekilde etkilendi'

'Türkiye krizden diğer ülkelere kıyasla çok daha ağır bir şekilde etkilendi'
'Türkiye krizden diğer ülkelere kıyasla çok daha ağır bir şekilde etkilendi'

Mark Thomas kriz sonrasında, Türkiye gibi ülkelerin önünde çok daha ciddi sorunlar yaratabilecek bir dönem olduğunu vurguladı. FOTOĞRAF: GÜRSEL ESER /AA

DB Türkiye Başekonomisti Thomas, 'Türkiye krizden çok ciddi bir şekilde etkilendi. Dünyadaki diğer ülkelere kıyasla çok daha ağır etkilendi. Ancak bununla beraber iyileşme sinyallerini de aldığımızı söylemem gerekiyor' dedi

İSTANBUL - Dünya Bankası Türkiye Ofisi Başekonomisti Mark Thomas, Türkiye’nin küresel ekonomik krizden dünyadaki diğer ülkelere kıyasla çok daha ağır bir şekilde etkilendiğini belirterek, “Ancak bununla beraber iyileşme sinyallerini de aldığımızı söylemem gerekiyor” dedi.
Dünya Bankası, TÜSİAD işbirliğiyle düzenlenen ‘Küresel Kalkınma Finansmanı 2009: Küresel İyileşmenin Haritası’ başlıklı seminerde konuşan Thomas, Türkiye’nin 2009’un son yarısında ve 2010 yılında, kriz sonrası dönemle mücadele edecek kapasiteye sahip bir ülke olduğunu söyledi. 

‘Kriz sonrası önemli’
Thomas, “Türkiye küresel krizden çok ciddi bir şekilde etkilendi. Dünyadaki diğer ülkelere kıyasla çok daha ağır bir şekilde etkilendi. Ancak bununla beraber iyileşme sinyallerini de aldığımızı söylemem gerekiyor” dedi.
Kriz sonrası ortamı yönetebilmek için birtakım politika değişikliğine gitmek gerektiğini ifade eden Thomas, kriz sonrası dönemin, Türkiye gibi ülkelerin önünde çok daha ciddi sorunlar yaratabilecek bir dönem olduğunu vurguladı.
Mark Thomas Türkiye’nin krizden neden bu kadar çok etkilendiğine ilişkin olarak da, “Her şeyden önce ihracat oranı düştü. Türkiye’nin en önemli ithalat-ihracat ortağı AB’ye baktığımızda, burada da çok ciddi bir ekonomik yavaşlama var. Finansman sorunu da var. Türkiye’deki piyasada bir belirsizlik var” diye konuştu.
Yavaş yavaş iyileşmenin başlayacağını belirten Mark Thomas, Türkiye’de özel sektörde bu yönde sinyaller aldıklarını kaydetti.
Thomas, Türkiye’ye çok yüksek miktarda sermaye aktığını, o nedenle şirketler için bir noktadan sonra durup geri adım atmanın oldukça normal bir reaksiyon olduğunu belirterek, “Bu sorun da bir kaç aya kıyasla daha iyi durumda. Bazı şirketler yatırım planlarını sadece ertelediler, tamamen iptal etmediler” diye konuştu.

‘Ekonominiz çok güçlü’
Türkiye’deki büyük şirketlerin borçlarının yüzde 75’ine kadarını ödeyebildiklerini, yüzde 25’inin de yapılan yatırımlar sonrasında ödendiğini gördüklerini söyleyen Thomas, bunun Türkiye’nin ihtiyacı olan sermayeyi dünyanın diğer bölgelerinden bulma konusunda bir kapasitesi olduğunu gösterdiğini belirtti. Konuşmasında Türkiye ekonomisinin üç önemli güçlü yönünden de bahseden Thomas, şunları kaydetti: “Türkiye’deki ekonomi oldukça güçlü. Özel bankaların sahip oldukları sermaye oranları oldukça yüksek. Küresel ölçekte diğer ülkelerle kıyasladığımızda kamusal borcun çok ciddi azaldığını görüyoruz.
Türkiye’de küresel anlamda rekabet edebilir konumda çok şirket var. Kriz sonrası dönem elbette yatırım yapacak kişilerin gözünü korkutabilir ama hala Türkiye’deki şirketlerin kendi finansmanlarını gerçekleştirecek güce sahip olduklarını söylememiz lazım.” 

‘Daha fazla tasarruf şart’
2009’un ilk çeyreğinde oldukça kötü veriler de geldiğini söyleyen Thomas, kamu politikalarında birtakım güçlendirme çalışmaları yapılması gerektiğini vurguladı.
Ekonomist Thomas, “Çünkü kriz döneminde verdiğimiz mücadeleyi kriz sonrası döneme de yaymamız gerekiyor. Yatırımcılara, ’Türkiye’nin bu alandaki kamu politikaları sürdürülebilir politikalardır’ mesajının verilmesi lazım ki şu anda o mesaj veriliyor” dedi.
Şu anda krizden çıkılmaya başlandığını belirten Thomas, “Asıl zorluk yabancı kaynaklı tasarrufların giderek azalacak olması. Onun için içeride daha fazla tasarrufa gidilmesi gerek” dedi. (aa)

‘Hızlı iyileşme olmaz’
Mark Thomas, işçileri koruyan bir sisteme geçiş yapmak, ülkede işsizlik sigortasına daha çok vurgu yapmak gerektiğini söyledi. “Türkiye diğer ülkelere göre daha mı geç iyileşecek?” şeklindeki soruyu da Thomas, “Hayır. Ancak bu iyileşme hızlı mı olacak? Öyle olduğunu da düşünmüyorum. İhracat talebinde ciddi düşüş yaşandı ve ihracat talebi eskiye çok hızlı dönmeyecek” diye yanıtladı. Dünya Bankası Ekonomik Beklentiler Grubu Başekonomisti Mick Riordan da, “Dünya Bankası’nın mart raporu olumsuzdu ancak siz burada olumlu konuştunuz. Burada yanılma mı oldu?” sorusu üzerine, “Bu yorumlarla ilgili. Raporu hazırlarken 2009’un ilk çeyreği ile 2008’in son çeyreği arasındaki tezatlık bizi çok şaşırttı. Çok ciddi GSYİH düşüşleri yaşandı. Umuyoruz ki biz bütün  bunları geride bıraktık. Daha ciddi düşüşler olmaz. Büyüme hızının arttığını görüyoruz” dedi.