'Türkiye küresel güç'

Japonya'nın Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri adayı olan Dr. Sawako Takeuchi, Türkiye'nin, jeostratejik konumu nedeniyle küresel bir güç olduğunu, OECD içinde de çok etkin bir rol oynayabileceğini söyledi.

ANKARA - Japonya'nın Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri adayı olan Dr. Sawako Takeuchi, Türkiye'nin, jeostratejik konumu nedeniyle küresel bir güç olduğunu, OECD içinde de çok etkin bir rol oynayabileceğini söyledi.
OECD Genel Sekreterliği için en güçlü adaylardan Takeuchi, Türkiye'nin, enerji kaynaklarının iletim yolları üzerinde bulunan çok önemli bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Türkiye, bu nedenle çok önemli bir küresel güçtür" dedi. Türkiye'nin, bu nedenle OECD içinde de çok etkin rol oynayabileceğine dikkat çeken Takeuchi, AB'nin bölgesel bir entegrasyon olduğunu, OECD'nin ise küresel bir entegrasyon olarak kabul edildiğini belirterek, "Böyle bir kurumda Türkiye çok daha etkin hale gelebilir" dedi.
Ekonomideki gelişmelere de değinen Takeuchi, "Türkiye son mali krizden çabuk sıyrıldı. Ancak ekonomik büyümenin, artan verimlilikle daha sürdürülebilir hale getirilmesi ve istihdam yaratılması gerekir" yorumu yaptı.
'Şehirler rekabet etmeli'
Türkiye'nin daha çok doğrudan yabancı sermayeyi hak ettiğini belirten Takeuchi, "Türkiye, AB'nin son üyesi ülkeler kadar yabancı sermaye çekemedi, halbuki bu kapasiteye sahip" tespitinde bulundu. "Doğrudan yabancı sermaye, altyapı, teknoloji, eğitimli işgücü ve istikrar ister" diyen Takeuchi, şehirlerin ve bölgelerin, daha çok yabancı sermaye çekebilmek için rekabet ederek cazip bir yatırım ortamı oluşturmaları gerektiğini vurguladı. Takeuchi şunları söyledi:
"Bir ülkenin yabancı sermaye çekebilmesi, yatırım yapılacak bölge ve şehirlerin de gayretine bağlı. Türkiye'deki şehirler, nasıl daha çok yabancı sermaye çekebileceğinin yollarını aramalı ve yatırım ortamlarını daha cazip hale getirme konusunda rekabet etmeli."
'AB üyeliği şart değil'
Türkiye'nin AB üyeliği konusuna da değinen Takeuchi, Türkiye'nin, AB üyesi olsun ya da olmasın, bölgesinde ve küresel olarak etkin bir ülke olduğunu vurguladı. Takeuchi bu arada, dünya ekonomisini en çok zorlayan konunun artan 'petrol' olduğunu vurguladı. Takeuchi, artan enerji maliyetlerinin, gelişmiş ülkelerdeki şirketlerin maliyetleri ve rekabet güçlerini olumsuz etkilediğini, gelişmekte olan ülkelerin ise ekonomik büyümelerini engellediğini, bu durumun da dünyanın ekonomik büyümesini yavaşlattığını ifade etti.
Ayrıca Çin'in hızlı büyümesinin sürdürülebilir bir büyüme olmadığını söyleyen Takeuchi, Çin'in dünyanın kaynaklarının önemli kısmını tüketerek büyümeye çalıştığını vurguladı.
"OECD Genel Sekreteri seçilme konusundaki şansımın yüzde 100 olduğuna inanıyorum. Bu konuda şüphem yok" diyen bayan Takeuchi aynı zamanda, Japonya Başbakanı'nın Ekonomi Başdanışmanı. Takeuchi, Ankara'daki ziyaret programı çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Devlet Bakanı Ali Babacan ile görüştü.