Türkiye Los Angeles'a depo yapıp, ABD'ye Çin taktiğiyle girecek

Türkiye Los Angeles'a depo yapıp, ABD'ye Çin taktiğiyle girecek
Türkiye Los Angeles'a depo yapıp, ABD'ye Çin taktiğiyle girecek

Çağlayan, limanlara depo kurma modelinin ilk pilot örneğini Los Angeles ta yapacaklarını söyledi.

LOS ANGELES/HOUSTON - Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Los Angeles limanında antrepolar oluşturup, ürünleri buralarda depolayarak ABD’ye ihracatı ciddi manada artırabileceklerini söyledi. Bakan Çağlayan, ABD’de Kaliforniya’nın Los Angeles şehrinden Teksas’ın Houston şehrine geçerken uçakta gazetecilerle sohbet etti. Los Angeles limanında teknede ihracat birlik başkanlarıyla görüştüğünü belirten Çağlayan, şunları söyledi:
“Los Angeles gibi uzak pazarlara ulaşmadaki en büyük sorumuzun süre. Bu süreyi nasıl minimize ederiz? Burada, limanda antrepolar oluşturup ürünlerimizi bu antrepolarda depolayabiliriz. İlk pilot örneğini Los Angeles’da yapacağımıza inanıyorum. Dış Ticaret Müsteşarlığı lojistik biriminden, ihracat genel müdürlüğünden, ihracatçı birliklerinden oluşan bir heyet bir ay içinde Los Angeles’a gelecek. Antrepoda yer almak için beş sektör belirledik. Bunlar, hazırgiyim, konfeksiyon ve tekstil, elektrikli makineler, deri ürünleri ve ayakkabı, kimyasallar ve plastikle mobilya. Limanda büyük bir antrepo kurduktan sonra ihracatı ciddi manada artıracağımızı sanıyorum. Çin, Güney Kore böyle yapıyor.”

‘Türkiye’ye yatırımı görüştük’
Alternatif enerji üzerinde çalışan bu firmanın ekonomik değeri olmayan petrol kumundan varili 30 doların altında maliyetle petrol ürettiğini, Türkiye’de ciddi potansiyel gördüklerini kaydettiklerini anlattı. Görüştüğü bir diğer firmanın İran asıllı Ahmad Gramian’ın sahibi Corpinfo firması olduğunu, firmanın iletişim data veri merkezleri kurduğunu ve bu alanda Güney Kaliforniya’daki en büyük şirket olduğunu vurgulayan Bakan Zafer Çağlayan, şirketin Türkiye’de de data yedekleme merkezi kurmak isteğini, firmanın Microsoft ve IBM ile çalıştığını söyledi. (aa)

Kızılderililere ev, yol, su...
Zafer Çağlayan, Arizona’nın Phoneix yakınlarında yerleşik Hopi kabilesinin yetkilisi Samuel R. Shingoitewa Jr. ile de bir araya geldiğini söyledi. Görüşmede Türk Amerikan Koalisyonu Başkanı G. Lincoln McCurdy ve Proje Müdürü Zeynep Güven’in de bulunduğunu belirten Çağlayan, Hopi kabilesinin 1500-2 bin civarında ev, yol, su, kanalizasyon, alışveriş merkezi yaptırmak istediğini, bölgenin çok zengin kömür yatakları olduğunu kaydetti. Çağlayan, şöyle devam etti:
“6-7 bin nüfuslu bir kabile. Ev ihtiyaçları varmış. 1500-2 bin tane diyorlar. Yolları toprak yolmuş. Yol, kanalizasyon, su gibi ihtiyaçlarının yapılması gerekiyor. Bir de alışveriş merkezi yapmak istiyorlar. Kabilenin Türkiye temsilcisi Ali Çayır. Türk Amerika Koalisyonu siyah, Latin ve belli bir ekonomik seviyenin altında insanlara yardım ediyor. Türkiye’ye 51 siyah, 30 Latin, 7 Kızılderili, 5 Ermeni çocuğu burslu göndermişler. Ekimde bir araya geleceğiz.”


    ETİKETLER:

    Güney Kore