Türkiye milyarderi dünya sekizincisi

İş dünyasının tanınan dergisi Forbes'ın her yıl açıkladığı ve 'Dünyanın En Zengin İnsanları: Milyarderler' başlığıyla yayımladığı listeye göre hem zengin sayısı, hem de servetleri arttı.

İSTANBUL - İş dünyasının tanınan dergisi Forbes'ın her yıl açıkladığı ve 'Dünyanın En Zengin İnsanları: Milyarderler' başlığıyla yayımladığı listeye göre hem zengin sayısı, hem de servetleri arttı. 2006'da sayıları 102 artarak 793'e ulaşan dolar milyarderlerinin serveti, 2.6 trilyon doları buldu. Listeye 21 milyarder sokan Türkiye, en fazla milyarder çıkaran 8'inci ülke oldu. Geçen yıl ilk sırada olan Rahmi Koç, bu sene 1.7 milyar dolarla ilk sırayı Ömer ve Şevket Sabancı'yla paylaştı.
Listeye 371 milyarder sokan ABD'yi, Almanya 55, Rusya 33 milyarderle izliyor. 27 milyarder ile Japonya, 24'le İngiltere, 23'le Hindistan, 22'yle Kanada ilk üçü takip etti. Türkiye'yi sekizinci sıraya yerleştiren 21 Türk milyarderin serveti, 16 milyardan 27.3 milyar dolara çıktı. Derginin 'Kâğıt Para' başlıklı bölümünde Doğan Yayın Holding'in sahibi Aydın Doğan'a da geniş yer ayrıldı.
49 ülkedeki araştırmayla oluşan listesinde 50 milyar dolar servetiyle ilk sırada yine Microsoft patronu Bill Gates yer aldı. Listede Gates'i yatırımcı Warren Buffett 42 milyar, Meksikalı telekom sahibi Carlos Slim Helu 30 milyar dolarla izledi. Dünyada 793 dolar milyarderinin sadece 78'i kadın. Forbes'a göre en genç milyarder, geçen yıl öldürülen Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin 22 yaşındaki kızı Hind Hariri olurken, en fazla milyarder New York'ta bulunuyor.
İşte Türk milyarderler

  • Rahmi Koç, Ömer Sabancı, Şevket Sabancı 1.7 milyar dolar, l Aydın Doğan 1.6 milyar dolar,
  • Turgay Ciner, Hasan Çolakoğlu, Hüsnü Özyeğin, Ferit Şahenk 1.5 milyar dolar, l Filiz Şahenk, Semahat Arsel, Erol Sabancı 1.3 milyar dolar,
  • Suna Kıraç, Tuncay Özilhan 1.2 milyar dolar,
  • Bülent Eczacıbaşı, Kamil Yazıcı, Ahmet Zorlu 1.1 milyar dolar, l Mehmet Karamehmet ve ailesi, Ömer Dinçkök, Asım Kibar, Murat Vargı, Faruk Yalçın 1 milyar dolar.