Türkiye Nahçıvan'a Azeri doğalgazıyla jest yaptı

Türkiye Nahçıvan'a Azeri doğalgazıyla jest yaptı
Türkiye Nahçıvan'a Azeri doğalgazıyla jest yaptı

Enerji Bakanı Taner Yıldız ile BOTAŞ Genel Müdürü Fazıl Şenel, Nahçıvan Ali Meclis Başkanı Vasif Talibov tarafından Meclis binasında kabul edildi. FOTOĞRAF: SERDAR ÜNSAL / AA

Azeri gazı Iğdır üzerinden sıfır karla Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne iletilecek. Azerbaycan bunun için Türkiye'ye verdiği gaz miktarını 500 milyon metreküp artıracak
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

NAHÇIVAN - Türkiye, beyaz Azerbaycan olarak nitelendirilen ve Haydar Aliyev’in memleketi Nahçıvan’a 500 milyon metreküp Azeri gazını sıfır kârla iletilmesi için dün ilk imzayı attı. İki kardeş ülke arasında yapılan anlaşma sayesinde Azeri gazı Nahçıvan’a Türkiye üzerinden iletilecek. Türkiye’den BOTAŞ Genel Müdürü Fazıl Şenel ve Azerbaycan’ın devlet şirketi SOCAR’ın  Başkanı Rövnag Abdullayev arasında dün Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne doğalgaz iletilmesine ilişkin anlaşma imzalandı. Anlaşma töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, boru hattının 180-200 kilometre olduğunun altını çizerken, anlaşmanın detayları hakkında BOTAŞ ve SOCAR’ın ayrıca görüşeceklerini bildirdi. 

İlişkiler daha da güçlenecek
Yıldız,  “Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne gelmekten büyük memnuniyet duyduk. SOCAR ile önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Bu görüşmeler sonucunda Nahçıvan’a Türkiye üzerinden doğalgaz boru hattı kurulması konusunda ortak bir beyannameye imzalamış bulunuyoruz” dedi. Yıldız, Nahçıvan ile köklü  ilişkilere sahip olunduğunu, kara yolu, elektrik ve arkasından da dün imzalanan ortak beyanname inşa edilecek doğalgaz boru hattı ile ilişkilerin daha da güçleneceğini söyledi.
Bu anlaşma ile Azerbaycan Türkiye’ye Şahdenizi üzerinden verdiği doğalgazın miktarını 500 milyon metreküp artırarak, Iğdır hattı üzerinden Nahçıvan’a doğalgazın iletilmesi sağlanacak.  Söz konusu hattın Türkiye üzerinden iletilmesinde Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan sorunlar etkili oldu.
Azerbaycan’dan gelecek olan doğal gazın, Türkiye üzerinden Nahçıvan’a verilmesi için anlaşma yapmak üzere Nahçıvan’a gelen Bakan Yıldız ile BOTAŞ Genel Müdürü Fazıl Şenel, Nahçıvan Ali Meclis Başkanı Vasif Talibov tarafından Meclis binasında kabul edildi. Taner Yıldız, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile Nahçıvan arasındaki ilişkilerin giderek geliştiğine dikkati çekti. Nahçıvan ile Türkiye’nin, kara yolu ve demir yolunun ardından hava yolu ile de bağlandığını ifade eden Bakan Yıldız, şunları kaydetti:
“Haftada üç gün Türk Hava Yolları’nın uçuşu vardır. Daha da artacaktır. Cumhurbaşkanı Aliyev’in iki ülkenin dostluklarına katkısı çoktur. Bizim yapacak çok işimiz var. Bu kardeşlik her alanda gelişecektir. İktisadi alanda daha da kuvvetlenecektir. Elektrik hattı, petrol hattından sonra doğal gaz hattı da çekilecektir. Azerbaycan kendi gazını Türkiye üzerinden Nahçıvan’a getirecek.”

İki devlet bir millet
Anlaşmayla Türkiye ile Azerbaycan arasında bir süre önce gerilen ilişkiler yeniden düzelmeye, iki devlet bir millet anlayışı tekrar pekişmeye başladı.
Nahçıvan Ali Meclis Başkanı Vasif Talibov da Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin, Haydar Aliyev zamanında başladığını, bugüne kadar gelişerek geldiğini söyledi. İki ülke ilişkilerinin demir ve kara yolları, petrol boru hatları ile daha çok gelişerek pekiştiğini vurgulayan Talibov, şöyle konuştu:
“Dünya birliği Türkiye Azerbaycan dostluğunu teyit etmiştir. Dünya da biliyor ki, Azerbaycan’ın menfaati Türkiye’nin menfaatidir. Türkiye’nin de menfaati Azerbaycan’ın menfaatidir. Bu dostluk, iktisadi siyasi alanda her geçen gün daha çok gelişiyor.  Ülkelerin siyasi ve iktisadi ilişkileri uzun süre devam edemez ama bizim ülkelerimizin kökü bir olduğu için sonsuza kadar devam eder. Bu doğalgaz boru hattıyla ilişkilerimiz daha da pekişecek.” 


    ETİKETLER:

    Cunda