'Türkiye OECD'de bir numara'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye, büyüme hızında OECD ülkeleri arasında bir numara" dedi. Erdoğan, TOBB Plaza'da Eurochambers Başkanlık Divanı toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye, büyüme hızında OECD ülkeleri arasında bir numara" dedi. Erdoğan, TOBB Plaza'da Eurochambers Başkanlık Divanı toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "Eurochambers'ın liderler toplantısını İstanbul'da yapması gerek TOBB, gerekse Türkiye açısından önemli" diyen Erdoğan, toplantıda gerek Eurochambers'ın işbirliğini, gerekse Türkiye'nin ekonomik parametrelerinin değerlendirmesini yapma fırsatı bulduklarını söyledi.
Erdoğan, büyüme hızı rakamlarına ilişkin soru üzerine, toplantıda bu konuyu da muhataplarına anlattığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Son 3 yılın ortalamasına baktığımız zaman büyüme hızı yaklaşık yüzde 8. Büyüme hızında OECD ülkeleri arasında Türkiye bir numara. İhracat rakamları itibarıyla da, şu anda mart rakamları açıklandı. Bunda da çok iyi bir konumdayız. Bu yıl da belirlediğimiz hedefleri ihracatta yakalayacağız. Öyle gözüküyor."
Erdoğan, GSMH itibarıyla Türkiye'nin borç stokuna bakıldığı zaman, oranlar itibariyle ciddi düşüş olduğunun görüldüğünü vurgulayarak, "Burada aslolan GSMH içindeki orandır" dedi. Göreve geldiklerinde bu oranın yüzde 78 olduğunu, şimdiyse yüzde 67'nin altına doğru düşmeye başladığını dile getiren Erdoğan, bunun da Maastrich Kriterleri'ne uyum çerçevesinde Türkiye'nin iyi bir konum yakaladığını gösterdiğini kaydetti. Erdoğan, turizmde geçen yılın ilk 2.5 ayına göre turist sayısında yüzde 20'nin üzerinde artış olduğunu ifade ederek, "Hedefimiz bu yıl 20 milyon turisti ülkemizde ağırlamaktır" diye konuştu.
Bir gazetecinin erken seçimle ilgili sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi: "Şu anda erken seçim ifadesini kullanmak, bana göre bu ülkeye ihanettir. Bütün ekonomik parametreler iyiye giderken bunu gündeme getirmenin anlamı yok. Böyle bir yaklaşımda bulunmayınız."