Türkiye organik pamukta lider

Türkiye organik pamuk üretiminde ilk sıraya yerleşti. Organik tarım için temiz ve geniş topraklara sahip Türkiye, mayıs ayında açıklanan Organic Exchange 2004-2005 dönemi raporuna göre organik pamuk üreten 22 ülke arasında ilk sırayı aldı.
Haber: NEVİN DONAT / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye organik pamuk üretiminde ilk sıraya yerleşti. Organik tarım için temiz ve geniş topraklara sahip Türkiye, mayıs ayında açıklanan Organic Exchange 2004-2005 dönemi raporuna göre organik pamuk üreten 22 ülke arasında ilk sırayı aldı. Rapora göre, organik pamuğun yüzde 40'ı Türkiye'de, yüzde 25'i Hindistan, yüzde 7.7'si ABD, yüzde 7.3 ise Çin'de üretildi.
Genetiği değiştirilmiş tohum, toksit bir madde ya da sürekli böcek ilacı ve gübre kullanılmadan, toprağın verimliliğinin korunmasının, sağlandığı organik pamuğun satışı, 2001 ile 2005 arasında her sene yaklaşık yüzde 35 artarak, 245 milyon dolardan 583 milyon dolara yükseldi. Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'da hizmet veren 1200'den fazla küçük ve orta ölçekli firmayla perakendeci, 2005 yılında toplam 9 bin 66 ton organik pamuk ipliği kullandı.
Organic Exchange raporunda, dünya genelinde en fazla organik pamuk kullanan beş marka şunlar: Nike, Coop, Otto, Patagonia, Sam's Club/Wal Mart.
Köye dönüşü hızlandırdı
Türkiye'nin en büyük şehri İstanbul'da günde 10 bin organik ekmek satıldığı belirtildi. Anadolu'da birçok çiftçi organik üretime geçiş yapıyor. İstanbul Halk Ekmek Basın Müşaviri Burhan Metin, 1000'e yakın sözleşmeli çiftçilerinin bulunduğunu, önümüzdeki yıl rakamın 2 bin 500'e ulaşacağını ve organik üretim projesiyle beraber İstanbul'dan köylerine dönenler olduğunu söyledi. Metin, İstanbul'da 400 gram organik ekmeğin 1 YTL'ye satıldığını günlük 10 bin ekmek üretildiğini ve bu ekmeklerin Migros ve Halk Ekmek büfelerinde satıldığını açıkladı.
Fiyatlar yüzde 25-40 pahalı
Organik ürünler üreten Ekosan firmasının yetkilisi ise organik üretimde çiftçilere devamlı eğitim verildiğini, tarım arazilerinin uluslararası denetim firmaları tarafından düzenli denetlendiğini belirterek, şöyle konuştu: "Organik ürünlerin maliyeti yüksek. Bu nedenle organik ürünler tüketiciye diğerlerine oranla yüzde 25-40 oranında daha yüksek fiyata ulaşıyor. Üretim arttıkça fiyat düşebilir."