'Türkiye rodeo atı gibi'

Sony Eurasia Genel Müdürü Mohsen Noohi, Türk ekonomisindeki kısa dönemli dalgalanmalara rağmen pazara uzun vadede çok olumlu baktıklarını vurgulayarak, "Türkiye tıpkı rodeo gibi...
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Sony Eurasia Genel Müdürü Mohsen Noohi, Türk ekonomisindeki kısa dönemli dalgalanmalara rağmen pazara uzun vadede çok olumlu baktıklarını vurgulayarak, "Türkiye tıpkı rodeo gibi... Çok güzel, heyecan verici ve hoş bir ülke ama arada sırada düşüyorsunuz. Düştükten sonra tekrar kalkmayı beceremezseniz başarılı olmanız zor" dedi.
Noohi, geleceğine inandıkları Türkiye'yi ileride yatırım yapmak istedikleri bir pazar olarak gördüklerini ifade etti. Sony yeniliklerinin anında Türkiye'de hayata geçirildiğini, önümüzdeki dönemde daha fazla ürün ve kategorinin bu pazara sunulacağını belirten Noohi, Türkiye pazarı için özel olarak üretilen ve Türkçe işletim sistemi yüklenmiş, fabrikada ayarları yapılmış Vaio dizüstü bilgisayarların tanıtımının kasım ayında yapılacağını, zaman içinde Vaio'nun tüm ürünlerini getireceklerini anlattı. Mohsen Noohi, Vaio'yu Sony Eurasia garantisiyle, satış öncesi ve sonrası verilecek hizmetlerle birlikte Türk tüketicisinin kullanımına sunacaklarını, ayrıca Playstation 3'ün de 2007'nin bahar aylarında Avrupa ile aynı anda Türkiye'de tanıtılacağını ifade etti.
LCD'ye yatırım
Sony Europe Başkanı Fujio Nişhida da, Türkiye piyasasının çok ümit veren ve hızla büyüyen bir pazar olduğunu, iddialı oldukları bu pazarda büyümeyi hedeflediklerini açıkladı. Nişhida, LCD gibi bazı yeni teknolojilere odaklanmakta geç kaldıklarını ama iki yıl önce bu alana ciddi yatırım yapmaya başladıklarını söyledi. LCD panel üretiminden sonra pazarda ciddi başarılar gösterdiklerini dile getiren Nişhida, bu yıl LCD'deki işlerini büyüteceklerini, geçen yıl 1 milyon olan üretim kapasitesini 3 milyona çıkardıklarını ifade etti.
Hızlı çip kasımda Avrupa'da
Başkan Nişhida, yarıgeçirgenlere 5 milyar dolarlık yaptıklarını belirterek ürettikleri çok hızlı işlem gücüne sahip çipi kasım ayında Avrupa'da tanıtacaklarını açıkladı. Nişhida, nisan-haziran ayındaki başarılı satışların yıl sonuna kadar sürmesi halinde Sony olarak 1 milyar doların üzerinde kâr elde etmeyi planladıklarını söyledi.İnternetten TV yayınında Telekom şanslı
Alcatel Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Yenel, önümüzdeki yıllarda en büyük yatırımların TV anlayışını kökten değiştirecek IP TV (Internet üzerinden TV yayını) ve mobiliteye yapılacağını belirterek, "Şu anda IP TV uygulamaları ADSL altyapısı üzerinden gerçekleştirildiği için bu konuda altyapısı hazır olan Türk Telekom en şanslı şirket konumunda.
Ama altyapı kiralamalarının başlamasıyla özel şirketler de önemli bir pay alacak" dedi.
Yurtdışında regülatörlerle, yayıncıların ortak hareket ettiğini ancak Türkiye'de iki ayrı bağımsız kurum şeklinde bulunduğunu vurgulayan Yenel, "IP TV uygulamalarının Türkiye'de yaygınlaşması için geçecek sürecin karmaşık olacağını düşünüyorum. IP TV'nin devreye girince TV interaktif olacak" diye konuştu.
İran'a cep telefonu altyapısı
Türkiye'de yatırımların artacağı diğer bir alanın da Wi-Max yani kablosuz geniş bant internet erişim teknolojisi olduğunu anlatan Yenel, şöyle konuştu: "Şu anda Wi-Max'le ilgili özel sektör şirketleri denemelerine başladı. Telekomünikasyon Kurumu gelecek yıl lisans çalışmalarına başlayacak. Bu şebeke üzerinden ses, data, video gibi uygulamaları gerçekleşecek. Hem IP TV hem de Wi-Max'daciddi rol üstleneceğiz."
Başkan Lütfü Yenel, Turkcell'in anlaşamaması üzerine İran'ın ilk özel cep telefonu lisansını alan yeni firmayla gerekli altyapının kurulması için birlikte hareket ettiklerini söyledi.


Türk yazılımcılara yabancı görücü
Bugüne kadar 'üvey evlat' muamelesi görmekten yakınan Türk yazılım sektörü, yabancıların ilgi alanına girdi. CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı çerçevesinde Romanya, Bulgaristan, İran ve Pakistan'dan gelen heyetler, Türk yazılım sektörüyle işbirliği imkânlarını araştırmak için görüşmeler yaptı.
Özellikle Pakistan ve Romanya'dan gelen heyetlerin Türkiye'yle işbirliği yapmak için çok istekli olduğunu söyleyen Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Gültekin Günal, "Pakistan, 'out sourcing' (dış hizmet) alanında çok güçlü ama ürün konusunda eksikleri var. Bu eksikliği Türkiye'nin kaynaklarıyla gidermek için işbirliğine sıcak bakıyor. Romanya da AB üyesi olma yolunda ilerleyen bir ülke. Romanya'yla kurulacak işbirliğiyle bölge ülkelerle de yazılım alanında ticaret yapabiliriz. Zaten bizi kasımda ülkelerine davet ettiler" diye konuştu.
Pakistan ve İran'dan gelen heyetlerin İstanbul'daki teknoparkları incelediğini de vurgulayan Günal, bu yıl fuarın sektörün ciddi iş bağlantıları yapabileceği bir alan olacağını aktardı. Türk yazılım sektörünün büyüklüğü hakkında da bilgi veren Günal, şunları söyledi: "600 milyon dolarlık pazarın yarısını uygulama yazılımları oluşturuyor. Bu 300 milyon dolarlık pastanın da yüzde 50'sini yerli şirketlerimiz yönetiyor. Esas katma değer yaratabileceğimiz alan da zaten burada."