Türkiye stratejik merkez

Avrupa'nın önde gelen finans gruplarından Fortis'in İcra Kurulu üyesi ve Fortis Türkiye'nin Yönetim Kurulu Başkanı Karel De Boeck...

BRÜKSEL - Avrupa'nın önde gelen finans gruplarından Fortis'in İcra Kurulu üyesi ve Fortis Türkiye'nin Yönetim Kurulu Başkanı Karel De Boeck, "Dışbank'ı aldıktan sonra Türkiye'yi bölgedeki büyüme planlarımızın stratejik merkezi olarak belirledik. Dışbank'ı (şimdi Fortis Türkiye) aldığımızdan bu yana piyasa değeri iki katına çıktı, mutluyuz" dedi.
Boeck, Fortis Grubu'nun Brüksel'deki merkezinde bir grup Türk gazeteciyle yaptığı sohbette, hem grubun, hem Fortis Türkiye'nin 2009'a uzanan hedeflerini anlattı. Boeck, 33 milyar avro piyasa değerine sahip Fortis Grubu'nda 2005'in üçüncü çeyreğinden itibaren Fortis Türkiye'nin katkısını görmeye başladıklarını vurguladı. De Boeck, "Dışbank bizim için 2005'in üçüncü çeyreği sonu itibarıyla çok güçlü ve güzel başlangıç yaptı. Dışbank, üçüncü çeyrekteki 36 milyon avroluk net katkısıyla Fortis Grubu'nun bankacılık kârının yüzde 6'sını oluşturdu. Önümüzdeki dönemdeki iddialı hedeflere ulaşmak için yapılacak yatırımları göz önüne aldığımızda yıllık kâr için bu rakamı dörtle çarpmamak gerekiyor."
Şubeler 300'e çıkacak
De Boeck, Fortis'in büyüme planlarının içinde Fortis Türkiye'nin önemli yeri olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Fortis Türkiye'yi büyütmek için yatırımlarımız sürecek. Halen 183 olan şube sayımız 2009'da 300'e çıkacak. Buna bağlı olarak 4 bin 600 olan çalışan sayımız da 6 bin 300'e ulaşacak. Asıl kârlılık 2009 yılına kadar yapılacak yatırımlardan sonra gelecek. Fortis Türkiye'yi önemli görevler bekleyecek."
Bölgedeki büyüme stratejilerinin merkezi olarak Türkiye'yi gördüklerini vurgulayan Karel De Boeck, şöyle konuştu: "Türkiye'yi Balkanlar ve Karadeniz'in merkezi yaptık. Fortis Türkiye'nin CEO'su Tayfun Bayazıt da bu bölgenin CEO'su oldu. Türkiye'yi bunun dışında da bazı konularda merkez olarak kullanmamız söz konusu. Örneğin Fortis Grubu'nun call center'ını Türkiye'de oluşturabiliriz. Ayrıca Türkiye'yi Polonya'yla birlikte teknoloji merkezimiz yapabiliriz."
Karel De Boeck, "Dışbank'ı aldığınız sırada size, 'Pahalı aldınız, çok para verdiniz' diyenler oldu. Oysa o günden bugüne hem Fortis Türkiye'nin, hem Türkiye'deki diğer bankaların piyasa değeri ciddi şekilde arttı. Şimdi ne düşünüyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Biz Dışbank'ı ne ucuza, ne de pahalıya aldık. Eğer bir şeyi almak istiyorsanız ve bu niyeti taşıyan başkaları da varsa tabii ki daha fazla para vermelisiniz.
O günkü şartlarda o fiyat ortaya çıktı. Bu iş sıradan bir satın alma değildir. Ne aldığınıza bakmanız gerekir. Yönetim ve aktif kalitesi, büyüme kapasitesi, ülkenin potansiyeli. Bunların hepsi önemli etkenler. Biz tüm bu kriterleri üst düzeyde karşılayan bir banka aldık. Küçük hissedarlara yaptığımız çağrıdan gelen hisselerle birlikte Fortis Türkiye'deki payımız yüzde 93.3'ü buldu. Ödediğimiz para da 1 milyar avronun üzerine çıktı. Şimdi Fortis Türkiye'nin değeri 2 milyar avroya yaklaştı. Yani neredeyse katlandı. Verdiğimiz karardan son derece memnunuz."
De Boeck, Fortis Türkiye'yi büyütmek için yeni satın almalar var mı?" sorusu üzerine şöyle konuştu: "Satın almalar yalnızca sizin kontrol edebileceğiniz süreç değildir. Hesaplayamadığınız bazı olumsuz sürprizler karşınıza çıkabilir. Ancak, Dışbank'ta öyle olmadı. Her şey plana uygun yürüdü. Önceliğimiz Fortis Türkiye'yi organik olarak büyütmek. Çünkü organik büyüme sizin inisiyatifinizle olacak bir iş."
Fırsatları değerlendiririz
De Boeck Radikal'in sorularını şöyle yanıtladı:
Dışbank için verdiğiniz 1 milyar avronun kaç yılda geri dönebileceğini hesaplıyorsunuz?
2.5 yılda paranın yüzde 12'sinin bize dönebileceğini düşünüyoruz. Fortis Türkiye'yi 2008'de yılda 100 milyon avro net kâr edebilir düzeye getirebileceğimize inanıyoruz. Tayfun Bayazıt ve Faik Açıkalın'ın başında bulunduğu ekip ve yeni yatırımlarımızla başaracağımızı düşünüyoruz.
Dışbank'ı aldıktan sonra küçük hissedarlara çağrıda bulundunuz. Hisselerini size satanlar oldu. Böylece sizin payınız yüzde 93.3'e çıktı, halka açıklık oranınız biraz azaldı. Halka açıklık oranınızı yükseltmek için yeni bir halka arz planınız var mı?
Şimdilik böyle planımız yok.
Dışbank'la sigortacılık sektörüne de adım atmış oldunuz. Bunu daha da büyütmek için yeni satın alma planlarınız var mı?
Sigorta, faktoring, leasing, yani tüm mali sektör Türkiye'de hep radarımızda olacak. Önümüze gelebilecek fırsatları değerlendireceğiz.
Fortis 15 yılda 10 kat büyüdü
Fortis, sigortacılık ve bankacılık alanlarında faaliyet gösteren AG Group, VSB ve AMEV'in 1990'da bir araya gelmesiyle kuruldu. Fortis, böylece ilk kez bir banka ve bir sigorta şirketi arasında birleşme gerçekleştirmiş oldu. 1990'dan bu yana organik büyüme ve satın almalarla piyasa değerini 10 kat, çalışan sayısını da 15 kat artırdı. Avrupa'nın finans devlerinden biri olan ve Belçika-Hollanda ortaklığından oluşan Fortis, 739 milyar avroluk aktif büyüklüğüne, 33 milyar avroluk piyasa değerine ve 56 bin çalışana sahip bulunuyor.
Fortis Grubu, Romanya, Yunanistan, Ukrayna, Malta, Kıbrıs ve Bahreyn'i kapsayan Güneydoğu Avrupa Bölgesi'nin yönetimini Türkiye'ye bıraktı. Fortis Güneydoğu Avrupa Bölgesi'ni artık Fortis Türkiye İcra Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt yönetiyor.