Türkiye ticari araçta yıldız

Amsterdam'da düzenlenen 28'inci Avrupa Ticari Araç Fuarı'nda en büyük ilgiyi Türkiye'de üretilen araçlar çekiyor.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

İSTANBUL - Hollanda'nın Amsterdam kentinde 28'incisi düzenlenen Avrupa Ticari Araçlar Fuarı'nda Türkiye'nin ticari araç konusunda aldığı mesafe bir kez daha göz önüne serildi. Fuarın yıldızı tamamını Tofaş'ın finanse ettiği 120 milyon dolarlık yatırımla yenilenen, Bursa'da beş yılda 450 bin adetlik satış rakamına ulaşan ve Fiat'a 10 yıl aradan sonra 'Avrupa'nın En İyi Ticari Aracı' ödülünü getiren Doblo'ydu. Tofaş CEO'su Alfredo Altavilla, ödülün Türkiye'deki üretimin ne kadar kaliteli olduğunu gösterdiğin söyledi.
Tofaş'ın İtalya'dan daha iyi üretim yaptığını söyleyen Altavilla, "Fiat, bunu biliyor. Türkiye'ye güveniyor. Zaten bunun bir göstergesi olarak Tofaş-Fiat ve Peugeot Citroen'in ortak projesi olan Mini Cargo'nun Bursa'da üretilmesini onayladı" diye konuştu.
Doblo satış artıracak
Türkiye'de üretilerek Avrupa ülkelerine ihraç edilen Doblo'nun Fiat için stratejik bir öneme sahip. Fiat'ın geçen yıl Avrupa'da yüzde 10.7 olan ticari araç payının yeni Doblo ile 2007'de yüzde 12'ye çıkması bekleniyor. Doblo, gelecek hafta Türkiye ve Avrupa'da aynı anda satışa sunulacak. Yeni Doblo'nun 1.9 Multijet, 1.3 Multijet ve doğalgazlı versiyonu da fuarda ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.
22 Ekim'e kadar sürecek fuarda bu yıl 310 firma yeni modellerini sergiliyor. Firmalar ayrıca 100 bin metrekarelik fuar alanında 62'si dünya, 40'ı Avrupa olmak üzere 102 yeni modeli ilk kez gün ışığına çıkarıyor. Fuarda Fiat Doblo'nun yanı sıra üretimi Türkiye'de yapılan diğer ticari araçlar da en fazla dikkat çeken modeller oldu. Ford Transit'in Kocaeli'nde üretilen 5 milyonuncu aracı Amsterdam'da vitrine çıktı. Ford Otosan Kocaeli fabrikasında üretilen Transit Connect, 2003'te Doblo'nun aldığı ödüle layık görülmüştü. Geçen yıl yenilenerek Türkiye'de üretimine başlanan Axor kamyon ise Mercedes'in kozuydu.
Yatırım sinerji yarattı
Türkiye'de Karsan tarafından üretilen Peugeot Partner ise fuarda sergilenen diğer bir Türk imzası taşıyan model. Türkiye'nin Avrupa'nın gözde ticari araçlarının yatırım merkezi olmasının yarattığı sinerjiye örnek çok sayıda aracın camındaki Şişecam logosuydu.
Avrupa'da ticari araç pazarı en hızlı büyüyen ülke Danimarka. Ocak-haziran arası verilere göre hafif ticaride 2004 ile 2005 yılı arasında Danimarka pazarı yüzde 31.4 büyümüş. İrlanda, Avusturya, Belçika-İspanya ve İsveç, hafif ticarilerin giderek daha fazla pay aldığı diğer ülkeler. Türkiye'de de durum farklı değil. Otomotiv Distribüörleri Derneği'nin verilerine göre Ocak-Eylül 2004 ile 2005 arasındaki dönemde ticari araç satışları yüzde 8.8 arttı. Sadece eylül ayı karşılaştırması yapıldığında ise bu oran yüzde 21.2 oldu.