Türkiye, TSE ile 'sertifika üretici ülke' unvanını aldı

Türkiye, TSE ile 'sertifika üretici ülke' unvanını aldı
Türkiye, TSE ile 'sertifika üretici ülke' unvanını aldı

Tahir Büyükhelvacıgil, Ortak Kriterler belgesi tüketiciye güvenlik garantisi verir dedi.

ANKARA - Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Türkiye ’nin, TSE ile ‘ortak kriterler sertifika üretici ülke’ statüsünü kazandığını belirterek, bu statünün hem enstitü hem de Türkiye için çok büyük önem taşıdığını söyledi.  TSE’den yapılan açıklamaya göre, 11. Uluslararası Ortak Kriterler Konferansı, TSE’nin ev sahipliğinde 21-23 Eylül tarihlerinde Antalya ’da yapılacak.
Büyükhelvacıgil, TSE’nin 2003’ten bu yana ortak kriterlerle ilgili çalıştığını ifade ederek, Türkiye’nin TSE aracılığıyla, nisan ayında yapılan Ortak Kriterler denetimlerinden başarıyla çıkarak ‘Sertifika Üretici Ülke-Authorizing Country’ unvanını almaya hak kazandığını belirtti. Bu statünün, hem enstitü hem de Türkiye için çok büyük önem taşıdığını ifade eden Büyükhelvacıgil, “Ortak Kriterler, bilgi teknolojileri ürün veya sistemlerinin güvenlik seviyelerinin belirlenmesi ve bağımsız laboratuvarlarda test edilmesi amacıyla ortaya çıktı” dedi. 

Dört ürüne ‘ortak kriter’ belgesi 
Şimdiye kadar dört ürüne ‘Ortak Kriterler’ belgesi verdiklerini belirten Büyükhelvacıgil, “Değerlendirme sürecinde 4 ürün, başvuruda ise 3 ürün var. Üretici için bu belgeye sahip olmak, müşterilere ürünün ihtiyaç duyulan tüm güvenliği verdiğine dair garantiyi simgeler. Ulusal ve uluslararası düzeyde de karşılaştırabilme imkânını sağlar” dedi. (aa)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  Antalya