Türkiye üçüncü pazar

MasterCard Avrupa Başkanı Javier Perez, altyapı ve teknolojinin çok ileri düzeyde olduğu Türkiye'de çip&pin uygulamasının başlatılmasının İngiltere ve Fransa'dan daha kolay olacağını söyledi.

İSTANBUL - MasterCard Avrupa Başkanı Javier Perez, altyapı ve teknolojinin çok ileri düzeyde olduğu Türkiye'de çip&pin uygulamasının başlatılmasının İngiltere ve Fransa'dan daha kolay olacağını söyledi.
Perez, Türkiye'de çip&pin uygulamasına geçilmesinin tüm ödeme sistemlerinin geleceği açısından büyük önem taşıdığını söyledi. MasterCard Latin Amerika ve Karayib Bölgesi Başkanlığı'ndan yaklaşık iki hafta önce Avrupa Başkanlığı'na getirilen Perez, dünyada tüm işlemlerin yüzde 25'inin plastik kartla yapıldığına işaret ederek, gelecekte işlemlerin yüzde 80'i ödeme sistemleriyle yapılacaksa çok daha güvenli bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu, bunun çip&pin olduğunu hatırlattı. Düğme büyüklüğündeki çipin gelecek yıllarda daha da küçüleceğine dikkati çeken Perez, şöyle devam etti: "5-10 yıl sonrasına bakarsak plastik kart ölecek, manyetik şeritle yapılan her şey çipin üzerine geçecek. Çipler, gelişen teknolojiyle birlikte görünmez hale gelebilecek. Belki de 20 yıl sonra kulaklarımıza çip yerleştirilecek işlem yapacağız." Perez, Türkiye'de çip&pin için altyapı ve teknoloji İngiltere ve Fransa'dan ileri. Türkiye MasterCard için Avrupa'da İngiltere ve Fransa'dan sonra üçüncü en önemli pazar" açıklamasını yaptı.