Türkiye ucuz gazdan vazgeçmedi

Türkiye'nin Şahdeniz'den gelecek ucuz gazdan vazgeçememesi, Gürcistan'ın da tatminkâr bir ödeme planı sunamaması nedeniyle Ankara-Tiflis arasında üç gündür devam eden görüşmeler sonuçsuz kaldı.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Türkiye'nin Şahdeniz'den gelecek ucuz gazdan vazgeçememesi, Gürcistan'ın da tatminkâr bir ödeme planı sunamaması nedeniyle Ankara-Tiflis arasında üç gündür devam eden görüşmeler sonuçsuz kaldı. Görüşmeler haftaya Azerbaycan enerji bakanının da katılımıyla üçlü düzeyde ele alınacak. Ankara'daki bu gelişme üzerine Gazprom'un 235 dolarlık fiyatını kabul eden Gürcistan'ın 2007'de gereksiniminin yüzde 70'i olan 1.1 milyar metrekup gazı Rusya'dan alacağı belirtiliyor.
Enerji Bakanı Hilmi Güler ve Gilauri dün öğleden sonra 14.00'te bir araya geldi. Edinilen bilgiye göre taraflar gaz sıkıntısının giderilmesi konusunda siyasi olarak uzlaşmalarına karşın teknik konularda bir noktaya varamadılar. Sorunun çözülmesi gazın asıl sahibi Azebaycan'ın da görüşmelere katılması kararını alan iki bakan gelecek günlerde üçlü bir toplantıda buluşma kararı aldılar.
Ankara'daki bu görüşmeler sürerken Gazprom'la Gürcistan arasında da pazarlık yapılıyordu. Gazprom, önce Gürcistan'a 2007'de gaz satmayacağını açıkladı, ancak daha sonra Tiflis'in gelecek sene 1.1 milyar metreküp gaz alacağı duyuruldu. Bu haberin uluslararasi ajanslara yansıdığı dakikalarda Türk heyetiyle görüşmelerde bulunan Bakan Gilauri, "Bu haber doğru değil. 1.1 milyar değil birkaç aylık ihtiyacımız kadar alacağız" demek zorunda kaldı.
ABD de devrede
Bu arada Güler-Gilauri görüşmesi öncesinde ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'un Güler'le yaklaşık iki saat süren bir görüşme yapması dikkat çekti. Bu görüşmede ağırlıklı olarak Gürcistan konusu ele alındı. Büyükelçi Wilson'un Tiflis yönetiminin bu süreçte desteklenmesinin önemini aktardığı ve Türkiye'nin doğalgaz konusunda yardımda bulunmasını istediği belirtiliyor.