Türkiye ulusal zenginlikte 22'nci

Doğal kaynakları, ekilebilir alanlar, ormanlar, üretilmiş sermaye, kent toprağı ve maddi olmayan sermaye gibi verilerle yapılan ulusal zenginlik hesaplamasında Türkiye toplam 3 trilyon...

WASHINGTON/ANKARA - Doğal kaynakları, ekilebilir alanlar, ormanlar, üretilmiş sermaye, kent toprağı ve maddi olmayan sermaye gibi verilerle yapılan ulusal zenginlik hesaplamasında Türkiye toplam 3 trilyon 227 milyar dolarla 118 ülke arasında 22'nci, kişi başına düşen zenginlikte ise 47 bin 859 dolarla 46'ncı oldu.


Büyütmek için tıklayınız

Dünya Bankası'nın 'Ülkelerin Zenginliği Nereden Kaynaklanıyor?' başlığıyla yayımladığı araştırmada, yüzeyin hemen altındaki toprak, orman, orman dışı alanlar, ekilen tarım alanları, çayır-otlak ve meralar doğal zenginlik olarak kabul edildi ve her ülke için bu doğal zenginliğin kişi başına düşen kısmı hesaplandı.
Bunların dışında bir de her ülke için maddi olmayan zenginlik ölçümü yapıldı. Araştırmada Türkiye'de kişi başına düşen doğal zenginlik 3 bin 504 dolar olarak hesaplanırken, üretilmiş sermaye 8 bin 580 dolar, maddi olmayan sermaye ise 35 bin 774 dolar olarak belirlendi. Türkiye'nin kişi başına düşen toplam zenginliği 47 bin 859 dolar olarak hesaplandı. Buna göre Türkiye'nin toplam varlığına Dünya Bankası 3 trilyon 226.7 milyar dolarlık ekonomik değer biçti.
Araştırmanın, doğal kaynakların toplam zenginlikte önemli payı bulunduğu ve bu payın üretilmiş sermayeden daha yüksek olduğuna yönelik kilit bir mesaj verdiği ifade edildi.
Kalkınmanın kilidi
Bundan doğal kaynakların yönetiminin kalkınma stratejilerinin kilit bir parçası olması gerektiği sonucunun çıkarıldığı ifade edilen raporda, yoksul ülkelerdeki doğal zenginliğin yapısının tarım topraklarının kalkınmadaki büyük rolüne vurgu yaptığı ifade edildi. Ancak yeraltı varlığı ve ormanların da doğal zenginliğin yüzde 25'ini oluşturduğu anlatıldı.
Raporda doğal kaynakların üretilemedikleri için özel ekonomik ürün olduğu ifade edilerek, "Kaynaklar uygun yönetilirse kalkınma için ekonomik rant sağlar" denildi.