Türkiye varken niye ABD'de?

F-16'ların modernizasyonu için Lockheed Martin'le sözleşme tartışılıyor. Eski savunma müsteşarı AKP'li Erdem: Kendi projemiz niye ABD'de modernize olsun? CHP'li Seyhan: 635 milyon dolar bedel korkunç.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi
NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterindeki 216 adet F-16 savaş uçağının 635 milyon dolar bedelle modernizasyonu için, ABD'nin Lockheed Martin (LM) şirketiyle sözleşme imzalanması tartışmalara neden oldu. Eski Savunma Sanayi Müsteşarı, AKP Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem, modernizasyonda yerli sanayi vurgusu yaparken, birkaç adet prototip uçak hariç modernizasyonun Türkiye'deki tesislerde yapılması gerektiğini söyledi. Erdem, yazılımlardaki şifre ve belgelerin de Türkiye'nin elinde bulunmasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan da modernizasyon için ödenecek meblağı 'korkunç' bulurken, konuyu TBMM gündemine getireceğini bildirdi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de Milli Savunma Komisyonu'na verdiği brifingde F-16'ların LM tarafından modernize edileceğini doğruladı.
Radikal'in projeyle ilgili sorularını yanıtlayan Erdem, Türkiye'de modernizasyon için hem fiziki koşullar hem de tecrübe açısından önemli aşamalar kaydedildiğini söyledi. F-16 uçak projelerinin yerli katkıyla gerçekleştirildiğine dikkat çeken Erdem, "Bu projeler için bir baz, altyapı oluştu. Bunun devam ettirilmesi gerekir" dedi. F-16 uçaklarının modernizasyonunda yerlilik vurgusu yapan Erdem, "Kendi projemizin modernizasyonu niçin ABD'de olsun? Prototip uçaklar dışında esas modernizasyon Türkiye'deki tesislerde yapılmalı. Yerli katkı da yüksek tutulmalı. Bu kapsamda yerli sanayiye de daha çok iş imkânı sağlanmalıdır. Bu konuda da belirli bir noktaya gelindi; buna dikkat etmek gerekir" diye konuştu.
Erdem, modernizasyonda yazılımlar, şifre ve kaynak kodlarının taşıdığı öneme de dikkat çekerek, "Yazılımlarda yabancı desteği alınabilir; ancak şifreler, kaynak kodları ve belgeler Türkiye'nin elinde olmalı. Yazılımı Türkiye'de yapmaya başlamıştık; yeni modernizasyonda bunun gözetilmesi ve aynı şekilde olması gerekir" dedi.
'635 milyon dolar korkunç para'
CHP Milletvekili Seyhan da, F-16'ların Türkiye'de ortaklaşa üretildiğine dikkat çekerek, "Bu uçakların modernizasyonu için yine birlikte çalıştığımız bir şirkete 635 milyon dolar verilecek olması korkunç bir para" dedi. Uçaklardaki yazılım sakıncasının da devam ettiğini kaydeden Seyhan, şunları söyledi: "Bu uçakların yapımında teknik anlamda ve yazılım anlamında dışa bağımlı'lığımız bitmedi. Uçuş testleri sonunda eklenen şeylerin Türkiye'ye ait olacağı konusunda kesin bir şey yok sözleşmemizde. Bu nasıl ortak üretim anlamadık. En büyük skandal yanı bu." Seyhan, uçakların montajının Türkiye'de yapılmış olmasının ortak üretim anlamına gelmediğini belirterek, "Lockheed Martin'e bağımlıyız. Bu şirketle anlaşmalı şekilde bakım yaptırmadığınız zaman uçaklar bir süre sonra çalışmayacak ve atıl halde bekleyecek" dedi.
Meclis gündemine getirecek
Seyhan, konuyu araştıracağını belirterek, "İçerik gizlilik içermiyorsa, geçmişte ihale şartnamesinde nelerin olduğunu, neden teknik destek için 1 milyar YTL'ye yakın paranın ödenmek zorunda kalındığı" konularında soru öngergisi hazırlayıp TBMM Başkanlığı'na sunacağını söyledi. Milli Savunma Bakanı Gönül'ün Milli Savunma Komisyonu'na, ayrıntılara girmeden verdiği brifingde, yazılımların çoğunun Türkiye tarafından yapıldığının kaydedildiği öğrenildi. Brifingde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyonu için yaklaşık 15 milyar dolara ihtiyaç olduğunubelirten Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, füze ihracına hazırlanan Türkiye'nin bazı İslam ülkerine zırhlı araç sattığını sözlerine ekledi. Edinilen bilgilere göre, Gönül ve bakanlık yetkililerinin verdiği brifingde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gereksinimi olan malzeme ve teçhizatın yaklaşık yüzde 25'inin Savunma Müşteşarlığı tarafından temin edildiği, Türk firmalarının da bu konuda paylarını geliştirdiği vurgulandı.