Türkiye ve İran'ın altın oyunu bozuluyor

Türkiye ve İran'ın altın oyunu bozuluyor
Türkiye ve İran'ın altın oyunu bozuluyor

ABD , İran ile Türkiye arasında doğalgaz-altın oyununu bozmak için düğmeye bastı. ABD’nin İran’a karşı almaya hazırlandığı bir dizi yeni ticaret yaptırımlarının kıymetli madenleri de kapsayacağı bildiriliyor. Reuters’ın haberine göre adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Senato yetkilisi yeni yaptırımların “Türkiye’nin İran’la doğalgaza karşılık altın oyununu bozacağını” söyledi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan geçen hafta yaptığı açıklamada, “İran doğalgaz parasını yaptırımlar nedeniyle götüremediği için piyasadan altın alıyor, İran’a götürüyor, nasıl götürüyor bilmiyorum” demişti. İran, ABD yaptırımları nedeniyle Türkiye’ye verdiği gaz karşılığındaki alacaklarını transfer edemiyor. Tahran bu nedenle Türkiye’nin TL olarak yatırdığı bedelleri altına çeviriyor. 

Bankalara uyarı
 
ABD’nin İran’ın global ticaretini kısmak için enerji, deniz taşımacılığı ve maden alanlarındaki yaptırımları genişleten yeni önlemlerin, savunma politikası yasa taslağı içinde yakında Senato’ya gelmesi bekleniyor. Bir yıl önce yürürlüğe giren ve İran’ın petrol gelirlerinde ciddi düşüşe neden olan yaptırımları daha da genişletecek olan yeni önlemlerin amacı, İran’ı silah yapımında kullanabileceği zenginleştirilmiş uranyum elde etme çalışmalarını durdurmaya zorlamak. İran ise nükleer silah hedefini reddediyor. Yaptırımların, İran ile diğer malların yanı sıra metalürjik kömür ve kıymetli maden ticaretini de kapsaması bekleniyor.
Demokrat Parti Senatörü Robert Menendez ile Cumhuriyetçi Senatör Mark Kirk’ün hazırladığı tasarı deniz taşımacılığı, limanlar, gemi inşası ve yeni enerji türlerini kapsayan sektörlerde İran ile işlem yapan yabancı bankaların Amerikan finans sisteminden dışlanmasını öngörüyor. Yeni pakette, İran hükümeti ile ilişkisinden dolayı kara listeye alınmış kişi veya kurumlarla işlem yapmak da yasaklanıyor. Kaynak, “Yasanın hedefi İran’a uygulanan ekonomik yaptırımları fiilen bir ticaret ambargosu düzeyine getirerek bu ülkenin ekonomisinin çöküşünü hızlandırmak” dedi. 

Çağlayan: Bizi bağlamaz 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD’nin İran’a yaptırımlarının da ABD’yi bağladığını dile getirerek, “Bizim çok taraflı uluslararası anlaşmalarımız var. Bizim taraf olduğumuz bu anlaşmalar bizi bağlar” dedi.

bigPara.com