Türkiye vergide kayıt dışı ekonomi kurbanı

Gelir ve kâr üzerinden gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 7'si oranında vergi alabilen Türkiye'nin bu haliyle Meksika ve Slovakya'dan sonra gelirden en az vergi alan OECD ülkesi olduğu belirlendi.

ANKARA - Gelir ve kâr üzerinden gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 7'si oranında vergi alabilen Türkiye'nin bu haliyle Meksika ve Slovakya'dan sonra gelirden en az vergi alan OECD ülkesi olduğu belirlendi. Bu oran vergi yükü yüzde 32.3'e kadar yükselen Türkiye'nin dolaylı vergi yükü açısından ise ilk sıralarda yer aldığına işaret ediyor.
OECD'nin verilerine göre Türkiye'nin 2000'de yüzde 32.3 olan vergi yükü (toplam vergi gelirlerinin GSYİH'ye oranı) aradaki yıllarda yaşanan küçük dalgalanmalara rağmen 2005 yılında da yine yüzde 32.3 olarak gerçekleşti. Vergi yükü 2004 yılında yüzde 31.3 olarak hesaplanmıştı. Türkiye 2005 yılındaki yüzde 32.3'le, Slovak Cumhuriyeti, Meksika, ABD, Kore, İrlanda, İsviçre, Japonya gibi ülkelerden daha yüksek bir vergi yüküne sahip ülke oldu.
İsveç ilk sırada
Vergi oranı yükünün Türkiye'de ağır olmasına rağmen toplanan vergi gelirinin çok düşük kalması ise, kayıt dışı ekonominin büyüklüğünden ve kayda alınamamasından kaynaklanıyor. OECD'nin en yüksek vergi yüküne sahip ülkesi yine yüzde 51.1'le İsveç oldu. Bu oran Danimarka'da yüzde 49.7, Belçika'da yüzde 45.4, Norveç'te yüzde 45, Fransa'da yüzde 44.3, İtalya'da yüzde 41, Almanya'da yüzde 34.7, İngiltere'de yüzde 37.2 olarak ölçüldü.