Türkiye, VW dünyasında ilk 6'da

Türkiye, VW dünyasında ilk 6'da
Türkiye, VW dünyasında ilk 6'da

Doğuş Otomotiv VW Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun yeni Golf ün 42.9 ila 68.9 bin TL olacağını söyledi.

Türkiye Volkswagen'in yeni nesil Glof'ünün dünyada satışa sunulduğu ilk altı ülkeden biri olmaya hak kazandı.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Türkiye ’nin Volkswagen (VW) dünyasındaki önemi her geçen gün artıyor. VW AG’nin satışlarında ilk 20 arasında olan, markanın her yeni uygulamasında pilot ülke seçilen Türkiye, şimdi de yeni nesil Golf’ün dünyada satışa sunulduğu ilk 6 ülkeden biri olacak. Ayrıca 2012 sonunda toplam satışları 60 bine yaklaşacak Doğuş Otomotiv VW , Türkiye’de distribütörlüğe başladığı 1994’ten beri ilk kez en fazla binek satan ilk 3 marka arasına girecek.

İngiltere sonraya kaldı
Sardunya’daki yeni Golf lansmanında konuşan Doğuş Otomotiv-VW Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun, yeni nesil Golf 7’nin Almanya, İtalya, Avusturya, İspanya ve Fransa ile birlikte eşzamanlı olarak Türkiye’de kasım itibariyle satışa sunulacağını açıkladı. VW Türkiye tarihinde bir modelin eşzamanlı lansmanının ilk kez yapıldığını söyleyen Uygun, Golf 7’nin Avrupa ’nın büyük pazarlarından İngiltere’de bile Türkiye’den sonra satışa sunulacağını belirtti.
Tüm dünyada 38 yılda 29.1 milyon adet, Türkiye’de 1994’ten beri 90 bin adet satılan Golf’ün yeni neslinin fiyatı kasımdan itibaren 42.9 bin TL’den başlayacak. Uygun araçtan yıl sonuna kadar 2000, 2013’te ise 10 bin adedin üzerinde satacaklarını söyledi. ‘Yılın Distribütörü Ödülleri’nde, en yüksek puanı alarak dünya birincisi olduklarını hatırlatan Uygun, “Müşteri memnuniyetinde geldiğimiz noktayı daha yukarılara çıkarıyoruz” dedi.

Yılda 31.5 milyon lt. tasarruf 
Yeni Golf boyutları itibariyle bir önceki nesle göre daha geniş olmasına karşın, 100 kg’a kadar daha hafif. Aracın uzunluğu 56 mm. artarken, dingil mesafesinin 59 mm. artmasıyla ön ve arka koltuklardaki diz mesafesi de olumlu yönde etkileniyor. Yeni nesil motorları eskisine göre yüzde 0,3 daha az yakan modelin yılda 700 bin adet satacağı hesaplandığında 31.5 milyon litrelik yakıt tasarrufu sağlanacak.

bigPara.com