Türkiye yabancı hastalardan yılda 1 milyar dolar hedefliyor

Türkiye yabancı hastalardan yılda 1 milyar dolar hedefliyor
Türkiye yabancı hastalardan yılda 1 milyar dolar hedefliyor

Türkiye?ye en fazla Arnavutluk, Gürcistan, Ukrayna, Moldova gibi ülkeler hasta gönderiyor.

Sağlık turizminde bölgenin ABD'si olmayı hedefleyen Türkiye, 2015'e kadar yılda 1 milyon yabancı hastayla 1 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefliyor

İSTANBUL - Tıpta ve sağlık turizminde bölgenin Amerikası olmayı hedefleyen Türkiye, 13-15 Kasım tarihleri arasında önemli bir sağlık konferansına ev sahipliği yapacak. ‘Balkanlar ve Avrasya’da Sağlıkta Kalkınma’ başlığı taşıyan konferansa, Türkiye’ye en fazla hasta gönderen ülkeler arasında yer alan Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Gürcistan, Karadağ, Kırgızistan, Kosova, Makedonya, Özbekistan, Ukrayna, Türkmenistan, Moldova, Romanya, Kazakistan ve Sırbistan sağlık bakanlıklarından üst düzeyde heyetlerin katılacağı bildirildi. Konferans öncesinde sağlık turizmini değerlendiren DEİK-Türk-Amerikan İş Konseyi Sağlık Komitesi Başkanı Meri Bahar, Türkiye’nin yakın coğrafya içinde yer alan birçok ülke için tıp alanında gerçek bir çözüm ortağı haline geldiğini söylerken 2015’e kadar yılda 1 milyon yabancı hastaya ve 1 milyar dolar da gelir hedefine ulaşmayı amaçladıklarını söyledi.

En fazla akredite hastane Türkiye’de
Gerek eğitim hastaneleri gerek akredite hastanelerin yatak, hekim sayısı ve yatırımlarının bu talebi karşılayabilecek düzeyde olduğunu ifade eden Bahar, “Ülkemizde toplam Joint Comission (JCI) tarafından akredite olmuş 32 sağlık kuruluşu var. Bunların 24’ü hastane. Dünyada en fazla JCI tarafından akredite hastanesi olan ülke Türkiye. Bu hastanelerin sağlık hizmetlerinin tıbbi sonuçları çok başarılı ve hepsi uluslararası arenada rekabet edebilecek ölçeklerde tıbbi hizmet sunuyor” dedi.
DEİK olarak bu tip aktivitelere devam etmek ve Türkiye’nin farklı ve güçlü sağlık alanlarını da dahil ederek bu tarz uluslararası çalışmaları sürdüreceklerini belirten Bahar, “Tıbbi cihaz üreticilerinin de bu ülkelere yönelik değerli çalışmaları olacağına inanıyoruz. Termal/Spa turizmini diş, bazı göz ameliyatları, estetik cerrahisi ve sağlık taramaları ile birleştirerek el ele verip daha geniş çaplı çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. Ayrıca aynı ülkelerin sağlık alanındaki eğitim ihtiyaçlarını da ülkemizde karşılayabilecek bilgi birikimimiz ve akademik yapılanmalarımız mevcuttur. Amacımız bölgenin tıpta yeni Amerika’sı olmak” ifadelerini kullandı. 

‘Günübirlik gelenler bile var’
Ayrıca selektif tedavi olarak diş tedavileri ve estetik tedaviler için de Türkiye’nin aynı ülkelerdeki vatandaşlar tarafından tercih edildiğini kaydeden Bahar, ileri düzey tanı hizmetleri için yurtdışından günübirlik gelenler  bile olduğuna dikkat çekerek, “PET CT, kalp tomografisi, endoskopik uygulamalar için günübirlik ziyaretler alıyoruz” diye konuştu. Bugün tıp turizminin Türkiye’de top yekün gerçekleşen sağlık turizminden ayrı tutulduğuna işaret eden Bahar, bu konuda şu bilgileri verdi:
“Çünkü sağlık turizmi termal turizmini de içermektedir. Sağlık hizmet üreticileri ile daha çok tıp turizminin lansmanı çalışmalarını yürütüyoruz. Sağlık turizmi esas olarak tıp turizmi ve termal turizminin toplamıdır diyebiliriz. Tıp turizmi ile ilgili ortalama fatura bedelinin 6-8 bin dolar olduğunu ve şu anki yıllık hasta sayısının 30-40 bin olduğunu biliyoruz. 2015 yılı için koyduğumuz 1 milyar dolar ve 1 milyon hasta hedefi içerisinde bahsi geçen bölgenin yüzde 50-60 gibi bir pay oluşturduğunu düşünürsek, sadece bu bölgeden sağlanacak gelirin yaklaşık 500 milyon dolar olacağını hesaplayabiliriz.” (anka)