Türkiye, yabancılar için en ucuz üçüncü ülke

Döviz kurunda kaydedilen artışlara bağlı YTL'nin değer kaybetmesi, Türkiye'yi yabancıya daha da ucuz hale getirdi. Türkiye, 30 OECD ülkesi içinde Macaristan ve Polonya'dan sonra en ucuz üçüncü ülke oldu.

ANKARA - Döviz kurunda kaydedilen artışlara bağlı YTL'nin değer kaybetmesi, Türkiye'yi yabancıya daha da ucuz hale getirdi. Türkiye, 30 OECD ülkesi içinde Macaristan ve Polonya'dan sonra en ucuz üçüncü ülke oldu.
OECD tarafından tüketici fiyatları baz alınarak hesaplanan
'karşılaştırmalı fiyat düzeyi' çalışmasının Haziran 2006 sonuçlarına göre OECD'nin en pahalı ülkesi Norveç, en ucuz ülkesi de Macaristan oldu. Türkiye ise Macaristan ve Polonya'yı takip etti.
Mayıs ayında OECD'nin en ucuz altıncı ülkesi olan Türkiye, küresel türbulansın etkilerinin hissedilmeye başlandığı mayıs ayından itibaren kurdaki artış ve YTL'deki değer kaybı nedeniyle üst sıralara çıktı. Fiyatlar, YTL cinsinden artarken yabancı para cinsinden düştü ve yabancılar için Türkiye daha ucuz hale geldi.
Türkiye, özellikle Akdeniz çanağında bulunan ve turizm sektöründe rakibi olan Yunanistan, İtalya, İspanya gibi ülkelere göre turistler açısından önemli bir fiyat avantajı sağlıyor. Örneğin bir Alman turist, Türkiye'de 100 avroya alabileceği bir mal ve hizmet sepetine, Yunanistan'da 151, İtalya'da 172, İspanya'da ise 156 avro ödemesi gerekiyor.