'Türkiye yeni bir Brezilya olabilir'

'Türkiye yeni bir Brezilya olabilir'
'Türkiye yeni bir Brezilya olabilir'

Bill O?Neill 2010?da hisse senedi getirisinin devlet ve şirket tahvillerinden çok kazandıracağını, doların ise avro karşısında önemli oranda güçleneceğini söyledi.

Merrill Lynch krizin Türkiye'ye getirdiği daha düşük cari açık, düşük reel faiz ve düşük enflasyon ortamının önemli fırsat yarattığını belirtip, 'Bu durumu 2001 sonrası Brezilya'ya benzetiyoruz. Türkiye yeni Brezilya olabilir' açıklamasında bulundu

İSTANBUL - Merrill Lynch Gelişmekte olan Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Ekonomisti Türker Hamzaoğlu, krizin Türkiye’ye getirdiği daha düşük cari açık, düşük reel faiz ve düşük enflasyon ortamının Türkiye için bir yeniden değerlendirme fırsatı yaratabileceğine işaret ederek “Bu durumu 2001 sonrası Brezilya’ya benzetiyoruz. Türkiye yeni bir Brezilya olabilir. Fitch’in not artırımı da bizi bu konuda umutlandırdı” dedi.
Merrill Lynch Varlık Yönetimi 2010 Yılı Yatırım Stratejilerine Genel Bakış Raporu’nun sunumunun ardından Türkiye’ye ilişkin bir sunum yapan Türker Hamzaoğlu ise gelişmekte olan ülkeler arasında en büyük faiz artırımlarının Türkiye, İsrail ve Güney Afrika’da görüleceğini söylerken, Türkiye’de 2010 sonunda halen yüzde 6,5 olan Merkez Bankası politika faizlerinin yüzde 8’e yükselmesinin tahmin edildiğini belirtti.

Türkiye’nin IMF’ye ihtiyacı yok
Türkiye’nin mevcut aşamada IMF ile anlaşmaya ihtiyaç olmadığını ifade eden Hamzaoğlu şöyle devam etti: “Türkiye’nin gerekmesi durumunda IMF’den esnek kredi imkanını sağlayacağını düşünüyoruz ancak burada mali kural önem taşıyor.”
Hamzaoğlu, Fitch’in ardından diğer kredi derecelendirme kuruluşları S&P ve Moody’s’ten de önümüzdeki bir sene içinde not artışı beklediğini de vurguladı. 

‘2010 hisse yılı olacak’
Merrill Lynch Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Portföy Stratejisti Bill O’Neill ise, 2010 yılında hisse senedi piyasalarının, şirket ve devlet tahvillerinden iyi performans göstermesini beklediğini söyledi.
‘Merrill Lynch Varlık Yönetimi 2010 Yılı Yatırım Stratejilerine Genel Bakış Raporu’nun sunumunu gerçekleştiren O’Neill, işsizlik tehlikesinin azalması ve hane halkı gelirinin canlanması ile birlikte küresel ekonominin 2010 yılında yüzde 4.3 büyüyeceğini tahmin ettiklerini belirtti. O’Neill, “2010’un hisse senetleri için iyi bir yıl olacağına inanıyoruz. Enflasyon riski olmayan bir büyüme bekliyoruz. Tahminimiz 2010’da hisse performansının şirket ve devlet tahvillerini geride bırakacağı yönünde” dedi. 

‘Türkiye’yi çekici buluyoruz’
O’Neill sunumunun ardından Reuters’a  ile söyleşisinde ise, Türkiye’yi çekici bulduklarını söyledi. O’Neill, gelişmekte olan hisse senedi piyasalarında banka hisselerine fazla ilgi duymadıklarını, Yunanistan örneğine bakıldığında finans sektöründe yüksek risk ve kırılganlığın sürdüğünü belirtti.

2010 dolar yılı olacak
Dubai ve Yunanistan’daki gelişmelerin bölgeye sıçrama riski var mı sorusuna O’Neill, “Böyle bir risk görmüyoruz. Bölgede ülkelerin farklılıkları ve özelinde borçlanma özellikleri söz konusu” şeklinde yanıtladı. O’Neill’in sunumunda şu başlıklar dikkat çekti
* Türkiye’nin 2009’da yüzde 3.5 daralmasının ardından, 2010’da yüzde 4.5 büyümesi bekleniyor. 
* Dolar güçlenecek ve euro/dolar paritesi yıl sonunda 1.28’e gerileyecek 
* Gelecek yıl, petrol fiyatları varil başına ortalama 85 dolar, altın fiyatları ise ons başına 1,500 dolar seviyesinde olacak. (Radikal)