Türkiye yılın ilk beş ayında 5.5 milyon cep telefonu ithal etti

Türkiye yılın ilk beş ayında 5.5 milyon cep telefonu ithal etti
Türkiye yılın ilk beş ayında 5.5 milyon cep telefonu ithal etti

Acarer: Telefonların etkilerini test ediyoruz.

Türkiye'ye yılın ilk beş ayında 5.5 milyon cep telefonu girdiğini belirten BTK Başkanı Tayfun Acarer, bu telefonların tüm model numunelerinin BTK'ya bağlı Gözetim ve Denetim Laboratuvarı'nda denetlendiğine dikkat çekti

SONGÜL SELVİ

 

ANKARA - Teknoloji ithalatı konusunda sınır tanımayan Türkiye , 2010 yılının ilk beş ayında 5.5 milyon cep telefonu ithal etti. Gümrükten sağlık ve çevre açısından denetimi gerçekleştirilmeden giren bu telefonlara yönelik son üç yıl içinde gerçekleştirilen denetimlerde 30 bin cep telefonu ya sağlığa ya da çevreye zararlı olduğu gerekçesiyle imha edildi.

Bir grup gazeteciyle bir araya gelen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ( BTK ) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, 2010 yılının ilk beş ayında Türkiye’ye yaklaşık 5.5 milyon telefonun giriş yaptığını açıkladı. Acarer, tüm modellerin numunelerinin BTK’ya bağlı Piyasa Gözetim ve Denetim Laboratuvarı’nda denetlendiğini ve giriş yapan bu ürünlerin bir bölümünün teste tabi tutulduğunu söyledi. Ayrıca laboratuvarda cep telefonlarının yanı sıra baz istasyonlarının ekipmanlarının da kontrol edildiğini belirten Acarer, şunları söyledi:

Tüm istasyonları denetledik
“Bir yandan ‘Baz istasyonu kaldırılsın’ imza kampanyaları, bir yandan da ‘Baz istasyonu istiyoruz’ kampanyaları yapılıyor. Evimizde elektrikle çalışan her cihazın yaydığı elektromanyetik dalgadan çok daha düşük etki alanına sahip olan baz istasyonlarının, herhangi bir hastalığa neden olduğu gibi bir bilimsel kanıt bulunmuyor. Türkiye’de baz istasyonlarının tamamına yakını denetimden geçti. Özellikleri değiştirilen veya yeni eklenen baz istasyonlarının denetimleri ise halen devam ediyor.”
Tayfun Acarer, kurum olarak cep telefonlarının insan üzerindeki etkilerini test ettiklerini belirtirken, “Dünya Sağlık Örgütü ve uluslararası kuruluşların insan sağlığı ve çevreye etkisi gözetilerek belirledikleri limit değerlerin dört kat altında değerleri uyguluyoruz. Bugüne kadar cep telefonlarının ve baz istasyonlarının insan sağlığına etki eden kanıtlanmış bir olumsuz etkisi tespit edilmedi. Ancak tüm kurullara harfiyen uymamıza ve testlere tabi tutmamıza rağmen halen bunları bilmeyen kişilerin tepkisiyle karşılaşıyoruz” diye konuştu.

Acil aramalar artık cepten

Acarer, acil aramaların yüzde 60 cep telefonundan yapıldığını belirtirken, şunları söyledi:
“112 gibi acil numaralara en fazla arama cep telefonuyla yapılıyor. BTK verilerine göre vatandaşların acil durumlarda cep telefonu ile yardım ve destek istediğini görüyoruz. 155 Polis, 112 sağlık hizmeti ve 110 yangın ihbarı gibi kısa numaraları içeren Acil Çağrı aramaları yüzde 60 oranında cep telefonlarından yapılıyor. Baz istasyonlarının sağlığa zararı olmadığı gibi, daha sık olmasının vatandaşın hayatını kolaylaştırdığını söylemek yanlış olmayacaktır. Anadolu ’dan gelen taleplerde bunu çok açık görüyoruz. Ekonomi içindeki yeri de kablosuz uygulamalarla (örneğin pos makineleriyle) giderek artıyor. BTK olarak telekomünikasyon alanında kurallar koyarak ve denetleyerek, hızla gelişen teknolojiyi vatandaşlarımızın yaşantılarına sunuyoruz. Bunu yaparken de bu sistemlerin özellikle insan sağlığı ve çevreye etkisini gözeterek belirliyoruz.”
Telefona yangına dayanıklılık testi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Piyasa Gözetimi Laboratuvarı’nda, cep telefonu, telsiz telefon ve sabit hat (PSTN) telefonlara birçok testin yanında yangına dayanıklılık testi de uygulandığına dikkat çeken BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, “Alevlenme ve alevin yayılma riskinin azaltılması konusunda bile deney yapıyoruz” diye konuştu.

BTK’ya bağlı Piyasa Gözetim ve Denetim Laboratuvarı’nda çoğunluğu mühendis 33 kişi çalışıyor. 2007 yılında kurulan ve 5 milyon avroya mal olan laboratuvarda farklı marka, model ve özelliğe sahip cihazların ürettikleri elektromanyetik dalga, SAR değerleri ve çevreye etki testleri yapılıyor.
Birçok ülke laboratuvarda test yapmak için sırada. Bu laboratuvar otomobiller gibi büyük cihazların elektromanyetik dalga değerlerini ölçme kapasitesine de sahip. Depreme dayanıklı bina üzerine kurulu olan laboratuvar, bilimsel araştırmalar için de kullanıma açılabilecek. 2007 yılından bugüne kadar iki bin 104 farklı denetim yapılan laboratuvarda, standartlara uymayan cihazları ithal eden firmalara bugüne kadar toplam 2.8 milyon TL ceza kesildi. Standartlara uymayan 30 bin cep telefonunun imhasına karar verilen laboratuvarda ayrıca bu telefonlar için açılan mahkeme süreçleri de devam ediyor.

Laboratuvarda test için sıra bekliyorlar