Türkiye yol haritasına muhtaç

İngiltere'de yayımlanan ekonomi gazetesi Financial Times, Türkiye'nin IMF'den alacağı 10 milyar dolarlık krediye ilişkin bir habere yer verdi ve analistlerin, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olan Türkiye'nin, yol haritasına ihtiyaç duyduğunu düşündüklerini duyurdu.

LONDRA - İngiltere'de yayımlanan ekonomi gazetesi Financial Times, Türkiye'nin IMF'den alacağı 10 milyar dolarlık krediye ilişkin bir habere yer verdi ve analistlerin, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olan Türkiye'nin, yol haritasına ihtiyaç duyduğunu düşündüklerini duyurdu.
Stand-by anlaşmasının mayıs ayının ilk yarısında onaylanabileceğinin tahmin edildiğini yazan FT şunları kaydetti:
"IMF ile yapılacak anlaşma piyasalar tarafından Türkiye'nin ekonomik krizden tümüyle çıkabilmesi açısından son derece önemli görülmektedir. Analistler dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olmasına rağmen, Türkiye'nin yine de bir yol haritasına ihtiyaç duyduğu görüşündeler. Burada hedef inişli-çıkışlı değil, ekonomide istikrarlı bir büyümeyi sağlamak".
'Siyasi önemi taşıyor'
Gazete, anlaşmanın Türk hükümeti için siyasi önem taşıdığını öne sürerek "Anlaşma Ankara'daki yönetimin, bir döviz veya başka bir kriz kendisini zorlamadan, isteyerek kabul ettiği az sayıdaki anlaşmadan biri" dedi. Anlaşmanın, yoksul illere destek konusunda (Teşvik Yasası) hükümet ile IMF arasında çıkan anlaşmazlık nedeniyle çıkmaza girdiğini belirten gazetede, "Analistlere göre, IMF, hükümetin, çok kararlı göründüğü yoksul illere destek programını uygularken bütçe taahhütlerini ihlal etmeyeceği konusunda tatmin oldu" denildi.