Türkiye yolsuzlukla mücadelede adım attı

Küresel düzeyde yolsuzlukla mücadele amacıyla oluşturulan kuruluş olan Transparency International'a (TI) göre...

LONDRA/ANKARA - Küresel düzeyde yolsuzlukla mücadele amacıyla oluşturulan kuruluş olan Transparency International'a (TI) göre, daha önce 146 ülke arasında 77. sırada bulunan Türkiye bu yıl yapılan araştırmada 159 ülke arasında 65. sırada yer aldı. TI, her yıl geleneksel olarak belirlediği, 'Uluslararası Yolsuzluk Endeksi 2005' sıralamasını açıkladı. 159 ülkenin yer aldığı endekse ilişkin açıklamada, aralarında Türkiye, Estonya, Fransa, Hong Kong, Japonya, Ürdün, Kazakistan, Nijerya, Katar ve Tayvan'ın da bulunduğu bir dizi ülkede geçen yıl yolsuzluk oranında kayda değer gerilemenin görüldüğü belirtildi.
İzlanda, en az yolsuzluk görülen ülke olarak sıralamada birinci olarak yer alırken, bu ülkeyi Finlandiya, Yeni Zelanda, Danimarka, Singapur, İsveç, İsviçre, Norveç, Avustralya, Avusturya izledi. G-7 ülkelerinden İngiltere 11., Kanada 14., Almanya 16., ABD 17., Fransa 18., Japonya 21. ve İtalya 40. sırada yer aldı.
Sıralamada Türkiye, Gana, Meksika, Panama ve Peru ile birlikte 65. sırayı paylaştı. Sıralamaya göre, yolsuzluğun en fazla görüldüğü ülkeler 155. sırada Haiti, Myanmar (Birmanya), Türkmenistan ve 158. sırada Bangladeş ve Çad oldu. TI'nin araştırması, dünyada bulunan ülkelerin üçte ikiden fazlasında kamu sektöründe yolsuzluğun ciddi düzeyde olduğunu ortaya koydu.
Transparency International'in Başkanı Peter Eigen konuya ilişkin yaptığı açıklamada, birçok gelişmekte olan ülkede kamu yetkilileri arasında ortaya çıkan yolsuzluğun yoksulluğu beslediğini belirtti.