'Türkiye zayıf halka'

New York Üniversitesi öğretim üyesi, piyasa stratejisi uzmanı Joseph Quinlan, 'yükselen piyasalar zincirinin zayıf halkası' olarak nitelendirdiği Türkiye'nin tehlikeli biçimde...

WASHINGTON - New York Üniversitesi öğretim üyesi, piyasa stratejisi uzmanı Joseph Quinlan, 'yükselen piyasalar zincirinin zayıf halkası' olarak nitelendirdiği Türkiye'nin tehlikeli biçimde kırılgan hale gelebileceğini savundu. Banc of America Capital Management İcra Direktörü ve Piyasa Başstratejisti Quinlan, bir ülkede olumsuz gelişmenin yükselen piyasalarda fırtına tetikleyebileceğini belirterek, bu ülkenin Türkiye olabileceğini öne sürdü.
Quinlan, The Globalist adlı online sitesindeki makalesinde, son dönemde Türkiye ekonomisinin enflasyon ve büyüme gibi alanlarda kaydettiği başarılara dikkat çekerek, Türkiye'nin 'yabancı yatırımcıların sevgilisi' olmayı sürdürmesine karşın 2005'te GSYİH'sının yüzde 6'sını aşan cari açığı bulunduğuna işaret etti. Böyle bir açığın ABD gibi bir pazar için tolere edilebileceğini ancak yükselen piyasada durumun farklı olduğunu kaydeden Quinlan, '2006'da küresel faizler yükseldikçe Türkiye'nin tehlikeli biçimde kırılgan ve riske açık kaldığını' öne sürdü.