Türkiye'de 26 banka 1 Ekim'den itibaren ATM ortaklığına başlıyor

Türkiye'de 26 banka 1 Ekim'den itibaren ATM ortaklığına başlıyor
Türkiye'de 26 banka 1 Ekim'den itibaren ATM ortaklığına başlıyor

Sertaç Özinal, ATM?ler konusunda bütün bankaların artık hangi noktalarda yoğunlaşma olduğunu daha net görebildiğini söyledi. FOTOĞRAF: REUTERS

Türkiye'de 22 bin 714 ATM ortak kullanıma açılıyor. BKM Genel Müdürü Özinal, tüm banka kartı kullanıcılarının; banka kartlarıyla Türkiye'deki tüm ATM'lerden bakiye sorgulama ve para çekim işlemini gerçekleştirebileceğini söyledi

İSTANBUL - Türkiye’de ortak ATM dönemi 26 bankanın katılımıyla 1 Ekim 2009’den itibaren başlayacak. Avrupa’da ilk kez Türkiye’de gerçekleşecek uygulamayla Haziran 2009 itibarıyla 22 bin 714 ATM ATM’lerin işlem hacmi artacak, Türkiye ekonomisine 300 milyon dolarlık katkı sağlanacak.
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ünal, ortak ATM döneminin başlamasına ilişkin düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa’da ilk kez bir ülkede ATM hizmeti veren tüm bankaların, kart kullanıcılarının işlemlerini kolaylaştıracak ortak bir hizmet protokolüne imza attığını söyledi.
Ünal, BKM’nin ‘Ortak ATM’ projesi için mevcut altyapısını geliştirdiğini ve yatırımlar gerçekleştirdiğini ifade ederek, proje kapsamında çalışmalara iki yıl önce başlandığını bildirdi.

Sırada POS sistemi var
Ortak ATM paylaşımı ile ATM lokasyon bilgilerinin tümünü kullanıcılara tek bir platformdan sunmayı sağlayacak bir yapı hazırlandığını kaydeden Ünal, “BKM olarak Ortak ATM Projesi ile ilgili yoğun çalışmalarımızın karşılığını 26 bankanın da projeye onay vermesiyle almış olduk” dedi. BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, ATM paylaşımının, ortak POS kullanımı konusunda daha somut adımların atılması için önemli bir kılavuz olacağını düşündüğünü bildirdi. 

Üyelerle 250 toplantı
Özinal, tüketicilere yarar sağlamak amacıyla gerçekleştirilen ATM Paylaşım Projesi ile tüm banka kartı kullanıcılarının, dilediği bankanın ATM’sinden bakiye sorgulama ve nakit çekim işlemleri yapabileceğini, paylaşım sistemiyle Altın Nokta ve Ortak Nokta’ların tarihe karışacağını söyledi. 2007 yılı başında ATM Paylaşım Projesi çalışmalarının başlatıldığını anımsatan Özinal, üyelerle 100’e yakın toplantı yapıldığını, toplam 250 toplantı gerçekleştirildiğini, ATM’lerin coğrafi dağılımlarıyla ilgili McKinsey’den 180 adam/günlük danışmanlık hizmeti alındığını, BKM bünyesinde kullanıcıların tüm ATM’lerin adres bilgilerine web üzerinden ve cep telefonlarından ulaşılmasını sağlayan bir yapı kurulduğunu anlattı.
ATM paylaşımının tüketiciye sağlayacağı faydalara da değinen Özinal, tüm banka kartı kullanıcılarının; banka kartlarıyla Türkiye’deki tüm ATM’lerden bakiye sorgulama ve para çekim işlemini gerçekleştirebileceğini, ATM bulmamama endişesiyle gerektiğinden fazla nakit taşıma riskinin minimize olacağını, en yakın ATM’yi web sitesinde yer alan bir harita üzerinden ya da cep telefonlarıyla tespit edebileceğini söyledi.
Sistemin katkılarına ilişkin olarak da Özinal, ülkedeki ATM ağını genişleten sermaye yatırımlarını optimize edecek bir yapıya kavuşulacağını, rekabetteki artışın sunulan hizmetlerin kalitesini olumlu yönde etkilemesiyle sektörün daha hızlı bir gelişim göstereceğini, işlem hacminde ve dolaylı olarak sirkülasyondaki para hacminde artış ve daha rahat kullanılabilen ATM’ler ile kayıt altındaki ekonomiye katkı sağlanacağını kaydetti.

İlanlar başlayacak
Banka kartlarının yurtiçi ATM’lerde kullanım işlem adedine bakıldığında yıllık artışın ortalama yüzde 10 düzeyinde olduğunu belirten Özinal, 1 Ekim 2009 sonrası artan işlem hacmi ile birlikte 2009 yılı sonunda yıllık toplam işlem adedinin artacağını öngördüklerini, 2010 yılındaki artışın da yüzde 30-40’lara çıkabileceğini düşündüklerini kaydetti.
Mevcut 22 bin 714 adet ATM’nin 35 bin adet ATM kadar etkinlik gösterecek olmasından ötürü 300 milyon dolarlık verim elde edileceğini bildiren Sertaç Özinal, uygulamanın hayata geçeceği 1 Ekim 2009 tarihi itibarıyla basın ve outdoor mecralarının kullanılacağı bir iletişim kampanyasının da hayata geçirileceğini söyledi.

Ziraat ile İş ikna oldu
Özinal, gazetecilerin sorularını yanıtlarken de, ATM’ler konusunda bütün bankaların artık hangi noktalarda yoğunlaşma olduğunu daha net görebildiğini ifade etti.
Ziraat ve İş Bankası’nın bu projeye katılımı için nasıl ikna edildiklerine ilişkin bir soru üzerine de, Özinal, “Olumlu baktılar. Son iki yıllık süreçte bütün üyeler olumlu bir yaklaşım içindeydiler. İlk dönem için 300 milyon dolarlık bir maliyet tasarrufu olduğunu görüyoruz. Her yıl 100-200 milyon dolar daha bu tasarrufun devamı gelecek” diye konuştu. Özinal, bir gazetecinin “ATM’deki bu işbirliği POS’da da mümkün olacak mı?” sorusuna, “Yıllardır iki tane önemli rüyam kaldığını söylüyorum. Biri ATM paylaşımı. Onun gerçekleştiğini görmek tüm sektörü olduğu gibi beni de çok sevindiriyor. POS paylaşımında da çok önemli gelişmeler olduğunu görüyoruz. Bu konuda çok önemli adımlar oluyor. Sektör olarak ATM paylaşımı, ortak POS kullanımı konusunda daha somut adımların atılması için önemli bir kılavuz olacak” karşılığını verdi.

Ücretlendirme bankanın inisiyatifinde
Ortak ATM kullanımının tüketiciye maliyetine ilişkin bir soru üzerine, BKM Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ünal, ücretlendirmenin kartı veren banka ile müşteri arasında belirleneceğini ifade ederek, “Banka, kendi ücretlendirme politikası ve pazarlık stratejisi doğrultusunda kart sahiplerinden belirli ücret talep edecektir veya etmeyecektir” dedi. Ünal, bütün bankaların, ATM ve kart sayıları ne olursa olsun programdan aynı koşullarda faydalanmış olduğunu belirterek, “Kart ve ATM sayısı ne olursa olsun bütün bankalar aynı hizmeti alacak. Birbirlerine aynı ücreti ödeyecekler ve giriş ücreti de ödenmeyecek” dedi. Kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılmasında sürenin uzatılmasına ilişkin bir soru üzerine de, Ünal, “Bütün bankaların katılacağını tahmin ediyorum. Yüksek bir katılım olacak” dedi.

Pazarın yüzde 44’ü Altın Nokta
* Türkiye’de ilk ATM 1987’de kullanılmaya başlandı.
* 1993’te üç bankanın katılımıyla ATM’lerini hem kredi kartları hem de banka kartları için ortak kullanma kararıyla Altın Nokta ATM paylaşım grubu kuruldu.
* 1998 Mart ayında da bu sistem 16 bankanın katılımıyla Orta Nokta oldu.
* Türkiye ATM adetsel büyümesinde Avrupa’da birinci 44 milyon kredi kartı, 61 milyon banka kartı var.
* Bugüne kadar yapılan ATM yatırımı 600 milyon dolar.
 * Türkiye’de son beş yılda 3.6 milyar kere ATM’ye gidildi.
* Her 1 milyon kişiye düşen ATM sayısı 264, işlem başına nakit çekim miktarı ise ortalama 190 lira.
* Pazardaki ATM ağının yaklaşık yüzde 44’ü Altın Nokta. (Radikal)