Türkiye'de 40 şehir orta gelir tuzağında

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türkiye ’nin 14 şehrinin toplamının İsviçre, Singapur gibi dünya devlerini geride bıraktığını, 27 şehrinin yoksulluk seviyesinde yer aldığını, 40 şehrinin ise orta gelir düzeyinden çıkamadığını bildirdi. TÜRKONFED tarafından hazırlanan ‘Orta Gelir Tuzağından Çıkış: Hangi Türkiye?’ adlı rapora göre, Türkiye’de belirli bir gelir seviyesinde sıkışıp kalan yani ‘Orta Gelir Tuzağı’ riskinde olan 40 şehir, yoksulluk düzeyinde olan ‘Orta-Düşük Gelir Grubunda’ 27 şehir, dünyanın en büyük ekonomileriyle yarışan sanayileşmiş ve gelişmiş ‘Orta Gelir Tuzağı’ riski olmayan 14 şehir bulunuyor. 

14 şehirden 376 milyar dolar

Orta Gelir Tuzağı’ riski olmayan grup, İstanbul, Ankara , İzmir, Bursa, Kocaeli gibi hem ulusal hasıla hem de nüfusun büyük bölümünü barındıran idari, siyasal, ekonomik, ticari, medya ve sanayi güç merkezlerini barındırıyor. Bu şehirlerden İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Yalova’nın, toplam ulusal hasılaya katkısı 376 milyar doları buluyor. Bu şehirlerin ekonomisi Singapur, Norveç ve İsviçre gibi dünyanın en zengin ülkelerinden daha büyük bir ekonomik büyüklüğe ulaşıyor.
‘Orta Gelir Tuzağı’ riskinde olan şehirler ise, Artvin’den Çanakkale’ye Türkiye’nin doğusundan batısına kadar birçok farklı bölgeden şehirleri kapsıyor. Bu şehirler, Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor. TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça da hızlı gelişen, dünyaya entegre ve rekabetçi bölgeler ve ayrıca yavaş gelişen, geri kalmış bölgeler için farklılaştırılmış kalkınma reçeteleri önerdi.
Söz konusu rapor, Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erinç Yeldan, Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü İzleme, Değerlendirme ve Analiz Dairesi Başkanı Kamil Taşcı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Voyvoda ve Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü İzleme, Değerlendirme ve Analiz Dairesi Planlama Uzmanı Mehmet Emin Özsan tarafından hazırlandı. Orta Gelir Tuzağı, iktisatçılar tarafından, kişi başına düşen GSYH bakımından, 2005 yılı uluslararası fiyatlarıyla 17 bin ABD Doları’na tekabül eden orta gelir seviyesine gelmiş ülkelerin ve/veya bölgelerin belirli bir gelir bandında sıkışıp kalması olarak tanımlanıyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

ORTA GELİR TUZAĞI RİSKİ OLMAYAN
İstanbul,
Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce, Yalova, Bursa, Eskişehir, Bilecik, Ankara, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, İzmir.

ORTA-GELİR TUZAĞI RİSKİ OLAN İLLER
Antalya, Isparta, Burdur, Balıkesir, Çanakkale, Zonguldak, Karabük, Bartın, Aydın, Denizli Muğla, Manisa, Afyon, Kütahya, Uşak, Adana, Mersin, Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane, Konya, Karaman, Samsun, Tokat, Çorum, Amasya, Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Kayseri, Sivas, Yozgat, Kastamonu, Çankırı, Sinop.

ORTA DÜŞÜK GELİR GRUBU İLLER

Hatay,
Kah-raman-maraş, Osmaniye, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Mardin, Batman, Şırnak, Siirt, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, Şanlıurfa, Diyarbakır, Van, Muş, Bitlis, Hakkari.

bigPara.com