'Türkiye'de 80 bin kişiye istihdam sağlıyorlar'

Fransa Ulusal Meclisi'nin 'Ermeni soykırımı' yasa tasarısını kabul etmesi üzerine Türkiye'de başlayan tepkiler dün de devam etti.

İSTANBUL - Fransa Ulusal Meclisi'nin 'Ermeni soykırımı' yasa tasarısını kabul etmesi üzerine Türkiye'de başlayan tepkiler dün de devam etti. Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz, Fransız kökenli mal ve hizmetlerin boykotuna ilk olarak Total firmasının ürünleri ile başladıklarını belirtirken, vatandaşların da Fransız mallarına olan tepkisinin sürdüğü haberleri geliyor.
Fransız sermayeli şirketlerde 80 bin kişinin çalıştığına dikkat çeken Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın ise, "Bizim onlara onların da bize ihtiyacı var" dedi. Taşkın, Fransa'daki Ermeni lobisine karşı, Türkiye'de yatırım yapan Fransız firmalarının önemli sorumluluklar üstlenmesi gerektiğinin de altını çizdi. Taşkın, "Ülkemizde yatırım yapan Fransız firmaları, bizim firmalarımızdır. Fransa'dan ithal edilen mallara tavır koymak farklı değerlendirilmeli, bu firmalar ayrı değerlendirilmeli. 80 bin çalışanımız var. Bu firmaların bizim desteğimize, bizim de onların desteğine ihtiyacımız var. Onlar ülkelerindeki lobi faaliyetlerinde büyük sorumluluk taşımaktadır. Ülkelerinde çok güçlü lobi yaparak bu konuya sahip çıkmalarını bekliyoruz" dedi.
İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş da, Fransız işadamlarına kamu ihalelerinde getirilecek yaptırımların etkili olacağını belirterek, "Fransız sermayesinin canın yanması, Fransız işadamlarının siyasiler üzerindeki etkisinin artmasını sağlayacaktır" diye konuştu.
'Boykot son seçenekti'
Diğer taraftan, Tüketiciler Birliği Başkanı Deniz, boykotun, Tüketiciler Birliği tarafından son seçenek olarak görüldüğünü ancak yaşanan gelişmeler nedeniyle bu son seçeneği uygulamaya başladıklarını belirtti. Deniz, "Bugünden başlayarak her hafta bir Fransız malını boykot kapsamına alıyor ve sözde Ermeni soykırımının inkârını suç sayan bu karar geri çekilene kadar boykot kapsamındaki Fransız mal ve hizmetlerinin sayısının artarak devam ettirileceğini ilan ediyoruz" dedi.
Deniz, Fransa'nın almış olduğu bu utanç verici karardan dönene dek, 500 istasyonla Türkiye'de faaliyet gösteren ve 2005'te 2.5 milyar dolar ciro yapan Total'e ait akaryakıt, madeni yağ ve LPG satın almayacaklarını, bu talihsiz süreç sona ermediği takdirde kaybeden tarafın Türkiye değil Fransa olacağını belirtti. Deniz, bugün ve yarın boykotun ölçümünü yaparak kamuoyuna duyuracaklarını da sözlerine ekledi. Öte yandan, Türkiye'de faaliyeti bulunan Fransız ortaklıklı şirketlerin Türkiye'ye 'inandıkları' yönündeki açıklamalarına rağmen, çeşitli alanlarda Fransız firmalarına yönelik sipariş iptalleri yaşandığı belirtiliyor. Bazı kentlerde de marketlerin satılan malın Fransız ürünü olduğunu belirten yazılar astığı gözlendi. (Radikal, aa)