'Türkiye'de büyüyeceğiz'

Dünyanın altıncı, İngiltere'nin en büyük sigorta grubu Aviva Plc'nin Türkiye'de hayat sigortası ve bireysel emeklilik alanlarında hizmet veren şirketi Aviva Hayat ve Emeklilik, yönetim kurulu toplantısını yeni genel müdürlük binasında gerçekleştirdi.

Dünyanın altıncı, İngiltere'nin en büyük sigorta grubu Aviva Plc'nin Türkiye'de hayat sigortası ve bireysel emeklilik alanlarında hizmet veren şirketi Aviva Hayat ve Emeklilik, yönetim kurulu toplantısını yeni genel müdürlük binasında gerçekleştirdi.
Toplantıya, Aviva International'ın Türkiye'den sorumlu direktörü Tidjane Thiam da katıldı. 2006 yılının başına kadar Aviva'nın global stratejilerinden sorumlu olan ve şimdi Türkiye dahil ABD, Güney ve Doğu Avrupa bölgelerine bakan Tidjane Thiam, Türkiye operasyonu ile ilgili olarak "Gelişmekte olan pazarlar içerisinde en yüksek büyüme potansiyelini Türkiye'de görüyoruz. Türk insanının geleceğe yönelik uzun dönemli yatırım konusuna gün geçtikçe daha çok önem veriyor olması da yatırımlarımızı artırma kararlarımızda önemli bir etken olmuştur" dedi.
Aviva Hayat ve Emeklilik'in yeni iş hedefinin 2008 yılının sonunda Türkiye'de yaklaşık dört katı büyümek olduğunu söyleyen Aviva Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Keti Bonofiyel, "Bu da Aviva Grubu'nun Türkiye'de büyüme potansiyelini görerek plan yaptığının çok belirgin göstergesi. Buna göre, Aviva Hayat ve Emeklilik'in 2008 yılı sonunda ulaşmayı hedeflediği fon büyüklükleri hayat branşında 500 milyon dolar, Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeyse 900 milyon dolar olmak üzere toplam 1.4 milyar dolardır" diye konuştu.
Şirketin büyüme perspektifiyle ilgili olarak da açıklama yapan yönetim kurulu üyesi Bert Paterson da, 2006 yılında Aviva Hayat ve Emeklilik'in 15 yeni şube açacağını belirtti. Bert Paterson, 600'e yakın finansal danışmanı daha istihdam ederek, finansal danışman sayılarının 1200'ü aşacağını ifade etti.En sağlam 100 şirket arasında
Aviva PLC, Innovest'in raporunda dünyadaki en sağlam 100 şirket arasında gösterildi. Araştırma şirketi Innovest'in Corporate Knights ile birlikte hazırladığı ve 1800 şirketin referans alındığı 2006 yılında dünyanın en ayakta kalabilir şirketleri arasında sigorta endüstrisinden sadece Aviva gösterildi.
100 şirketin bulunduğu listede Aviva'nın yanı sıra Türkiye'de faaliyet yürüten Coca-Cola, Nike, Hewleet Packard, Intel ve Arcelor gibi firmalar da yer alıyor.


Başak hedefe kilitlendi
Başak Sigorta'nın 268 milyon dolara özelleştirilmesi sektörün havasını değiştirdi. Önümüzdeki birkaç yıl içinde sigorta sektörünün büyüklüğünün 10 milyar dolara ulaşması gerektiğini ifade eden Başak Sigorta Genel Müdürü İlker Aycı, sigorta şirketlerinin değerinin ise 1 milyar doları geçeceğini söyledi. Genel müdür Aycı, Başak Sigorta'nın özelleştirilmesini ise sektör açısından bir milat olarak gördüklerini söyledi.
Sektör büyüyecek
Önümüzdeki dönemi sigorta sektörü açısından değerlendiren Başak Sigorta Genel Müdürü İlker Aycı, "Sigorta sektörünün de Türkiye ekonomisi gibi büyüyeceğini söyleyebiliriz. Güçlenen ve büyüyen ekonomi, sektörümüzdeki gelişmeleri ve birleşmeleri de beraberinde getirecek. Bugün sigorta sektörünün büyüklüğü 5.5 milyar dolar. Bana göre Türkiye üç-dört yıl içinde bu pastayı ikiye katlayacak. Başak Sigorta'nın değerinin yarım milyar dolar olarak tescil edilmesinden sonra, bazı sigorta şirketlerinin yakın zamanda değerinin 1 milyar doları geçeceğini rahatlıkla söyleyebiliyoruz" diye konuştu.
Başak Sigorta'nın da 1 milyar dolar bandını aşacak şirketler potasındaki en büyük adaylardan biri olduğunu ifade eden Aycı, özelleştirmede yabancı yatırımcının olduğu kadar yerli yatırımcının da büyük payı olduğunu anlattı. İlker Aycı, hem yabancı hem de yerli sermayenin önümüzdeki dönemde Türkiye'de yatırım yapmaya meyilli olduğunu dile getirdi.


Sigortacılık kaskoda zarar ediyor
Şeker Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Merih Hamarat, 2005 yılında sigorta sektöründe yaşanan yoğun fiyat rekabetinin teknik kârlılığı ortadan kaldırdığını söyledi. 2006 yılında sektörün sağlıklı bir yapıya kavuşması için, doğru fiyatlandırmanın kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Hamarat, "2005 yılının sigorta sektörü açısından genel bir değerlendirmesini yaptığımızda yine sigorta şirketlerinin pastadan daha büyük bir pay almak uğruna teknik kârlılığı bir tarafa bırakıp, sırf prim üretimini artırmak adına yoğun fiyat rekabetine girdiklerini görüyoruz. Özellikle oto branşındaki fiyat rekabetinin getirdiği düşük prim-yüksek hasar dengesizliği şirketleri teknik kârlılıktan uzaklaştırdı. Mali yapısı güçlü şirketler bu olumsuzluklara bir süre daha dayanabilirler, ancak mali yapısı zayıf şirketlerde hasar ödeme süresi gittikçe uzamaya başladı" dedi. Sektörde yaşanan yoğun fiyat rekabetinin en çok oto sigortalarını etkilediğini belirten Hamarat, şirketlerin kasko branşında zarar ettiklerini söyleyerek, "Otomotiv sektöründeki üretim artışı, düşük faizli kredilerle araç satışları beraberinde kasko branşında zorunlu büyümeyi getirdi. Yetersiz karayollarımız, trafik kurallarına halen uymayan sürücülerimiz ve olumsuz iklim koşulları, her gün yüzlerce yeni aracın trafiğe çıktığı ülkemizde, büyük bir hasar riskini de beraberinde getirmekte. Şirketlerin inanılmaz fiyat rekabeti, primi aşan hasarlar bu branşta ne yazık ki zarar edilmesine yol açmaktadır" şeklinde konuştu.


Hülya Püdün Assist Line'da
Hülya Püdün, Assist Line'nın genel müdürlüğüne getirildi. İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi mezunu olan Hülya Püdün, iş hayatına 1980 yılında Şeker Sigorta'da başladı ve sırasıyla Emek Sigorta, AGF Garanti Sigorta, Universal'de Teknik-Reasürans ve pazarlama konularında yöneticilik yaptı. Son olarak İhlas Sigorta'da genel müdür yardımcılığı görevini yürüten Püdün, sigorta sektöründe çalıştığı dönemde Partner Re (SAFR ), Frankona Re, Gerling, SCOR, AGF Paris, Haris and Dixon şirketlerinde mesleki eğitim ve çalışmalarda bulundu. Evli ve bir kızı olan Püdün, 1 Mart'ta Assist Line'a genel müdür oldu. Püdün, Fransızca, İngilizce ve İtalyanca biliyor.


Genel Yaşam dokuz yaşında
Genel Yaşam 9. yaşını yönetici ve çalışanları ile Baltalimanı'ndaki PORTAXE'de kutladı. Gecede bir konuşma yapan Genel Yaşam Sigorta Genel Müdürü Muhittin Yurt, şunları söyledi: "2005 yılı bizim için çok verimli geçti. Özellikle son üç ayda çok büyük atılımlar yaptık. 2006 yılında siz değerli Genel Yaşam ailesini daha da büyüterek pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Genel Yaşam'ın çok daha iyi yerlere gelmesi ve büyümesi için de sizlerin satış desteğini her zamankinden daha fazla bekliyorum. Genel Yaşam gerek ürünleri ile gerek pazar payı ile 2006 ve daha sonraki yıllarda üst sıralarda yerini hızla alacaktır. 2005 rakamlarına baktığımızda da bu şekilde gelişeceğini görmekteyiz."


Zen mücevher sigortalandı
Zen mücevherleri bir yıl süreyle Koç Allianz tarafından hırsızlığa karşı sigortalandı. Diğer sigorta kapsamlarından farklı olarak, sertifika kapsamındaki Zen markalı mücevherler için hazırlanan poliçede, mücevherin kasa yerine kilit altında bulunması ve zor kullanılarak açılması halinde, teminat kapsamı dahilindeki bedeli sigorta tarafından ödeniyor. Uygulama Zen markasını satan tüm kuyumcularda geçerli.