'Türkiye'de doğru yatırım yaptık'

Geçtiğimiz kasım ayında Turkcell'in yüzde 13.2 hissesini satın alan Rus Alfa Grubu'nun telekomünikasyon alanındaki yatırım şirketi Altimo'nun İcra Kurulu Başkanı Alexey Reznikoviç...

İSTANBUL - Geçtiğimiz kasım ayında Turkcell'in yüzde 13.2 hissesini satın alan Rus Alfa Grubu'nun telekomünikasyon alanındaki yatırım şirketi Altimo'nun İcra Kurulu Başkanı Alexey Reznikoviç, bu süreçte Turkcell hisselerinin yüzde 15-20 kazandırdığını, bunun kendileri için tatmin edici olduğunu açıkladı. Reznikovich, Turkcell'de sahip olduğu yüzde 13.22 payı satma ya da yükseltme yönünde kısa vadede bir planı olmadığını da söyledi. Reznikoviç İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, "Turkcell'in hisseleri prim yapmaya devam edecektir, bu durum sürdükçe payımızı satmayı düşünmüyoruz" dedi.
Alexey Reznikoviç, Çukurova Grubu ile hisse görüşmelerine kimin aracılık ettiği konusunda, "Biz biraz eski kafalıyız kusura bakmayın. Böyle çöpçatan kullanarak şirket almıyoruz. Doğrudan gidip görüşerek alıyoruz" dedi. Reznikoviç, TeliaSonera ile hissedar oldukları Rusya'daki GSM operatörü MegaFon ve Turkcell' deki hisseleri değişmeyi düşünüp düşünmeyecekleri konusunda da, değiş tokuş firması olmadıklarını, Türkiye dahil yatırımlarının finansmanlarından son derece memnun olduklarını ifade etti.
Hisse artırımı yok
Turkcell Yönetim Kurulu toplantısına katılmak üzere Türkiye'ye gelen ve basın toplantısı düzenleyen Reznikoviç şunları söyledi: "Turkcell'de daha fazla hisse almayı düşünmeyiz. Çünkü biz şu anki finansal pozisyonumuzdan son derece mutluyuz. Bizim kendi hesaplarımızda risk dağılım portföyümüz var. Portföyümüzü Türkiye, Rusya ve Ukrayna arasında dengeli dağıtmış bulunmaktayız. Biz yatırım yaptığımız şirketin piyasadaki hisse değerine önem veririz, Turkcell'den de beklentilerimiz çok yüksek."
Altimo'nun, Rus Alfa Group'un telekomünikasyon sektörüne odaklanan özel finansal yatırım şirketi olduğunu vurgulayan Reznikoviç, Rusya, Ukrayna, eski Sovyet ülkelerinde ve Türkiye'de faaliyet gösterdiklerini belirtti. Altimo'nun Rusya, Ukrayna ve Türkiye'de kilit telekom operatörlerinin hisselerine sahip olduğunu, Türkiye ve Ukrayna'da bir, Rusya'da 1 ve 3'üncü sıradaki mobil telekom şirketlerinde hisseleri bulunduğunu anlatan Reznikoviç, "Yaptığımız yatırımlar içinde açık arayla en büyük şirket Turkcell. Diğer şirketlere göre yüzde 13.2 gibi daha az bir hisseye sahibiz, ama Turkcell çok değerli bir şirket" diye konuştu.
Londra'ya taşınacağız
Altimo'nun odaklandığı coğrafyanın, kendi evi olarak kabul ettiği Avrasya olduğunu belirten Reznikoviç, gelişmekte olan ülkelerde mobil telekomünikasyon şirketlerine yatırımlarını sürdüreceklerini, stratejik olarak Rusya'nın doğusu ve Güneydoğu Asya ülkelerinde yatırım düşündüklerini açıkladı. Bir Rus firması olarak doğan Altimo'nun uluslararası dönüşüm yaşadığını, yönetiminde Rus, Ukraynalı, Fransız ve Amerikalı, hatta Altimo'da çalışan Türkler bulunduğunu belirten Alexey Reznikoviç, bu şekilde devam ederlerse hedeflerinin genel müdürlüğü, uluslararası iş ve finans merkezi Londra'ya taşımak olduğunu söyledi.
'İran'da yardımcı oluruz'
Reznikoviç, Türkiye'de başka yatırım düşünüp düşünmedikleri konusunda da, henüz çok yeni bir yatırımcı olduklarına işaret ederek, şöyle devam etti: "Henüz Türkiye'nin geneliyle ilgili böyle oturmuş, iyi düşünülmüş büyüme, genişleme planımız yok. Ancak Türkiye'nin gelişmekte olan ülke olarak mobil telekomünikasyon sektöründe öncelikle penetrasyon oranı düşük olduğunu düşünüyoruz. Turkcell'i de çok önemli, çok güçlü firma olarak değerlendiriyoruz. Yatırımımızın da geri dönüşünün yüksek olacağını düşünüyoruz." Turkcell'in ana hissedarlarından Altimo, şirketin İran'da yaşadığı sorunlara arabulucu olma konusunda da istekli.
Reznikoviç, Turkcell'in bütün menfaatlerinin savunucu olduklarını, "Rusya ile İran arasındaki güçlü ilişkilerden faydalanarak Turkcell'e İran konusunda bir yardımımız olursa büyük memnuniyet duyarız" dedi.
'Ağır vergiye alışığız'
Türk telekom sektörünün üzerindeki dolaylı vergilerin yüksekliği Reznikoviç'in moralini bozmuyor. Kendi ülkesinde de 10 yıl öncesine kadar dolaylı vergilerin toplam yüzde 95'i bulduğunu söyleyen Reznikoviç, "Dolayısıyla ağır vergi şartlarında çalışmaya alışkınız. Bu yüzden Türkiye'nin ve Turkcell'in yapısını daha iyi anladıktan sonra önümüzdeki aylarda bu konuda daha iyi yaklaşım sergileyebiliriz. Gördüğümüz kadarıyla Turkcell, tekel gibi algılanıyor. Özel iletişim vergileriyle ilgili zaman içinde girişimimiz olacak" dedi.
Reznikoviç: Turkcell yarışını biz kazandık
Alexey Reznikoviç, Turkcell yönetiminde Çukurova, Telia Sonera ve Altimo'dan oluşan üçlü yapının sorun yaratıp yaratmadığı konusunda tüm ortakların çalışma anlayışı ve menfaatler anlamında birbiriyle gayet uyumlu olduğunu belirtti. Reznikoviç, "Yeni ortak olarak gözlemimiz, tüm ortaklar Turkcell'in mali performansının ve genişlemesinin daha da artmasını istiyor. Biz de böyle istiyoruz.
Beklentimiz Turkcell'den, çok çok yüksek kârlılık ve yatırımın geri dönüşünü sağlamak. Bu anlamda, ortaklar arasında hiçbir çelişki ve uyumazlık görmüyoruz. Finansal yatırımcı olarak firmaların operasyonel yönetimine karışmıyoruz" dedi. Reznikovich, Telia Sonera'nın, Turkcell hisselerini satın almaya hazırlanırken hisselerin Alfa Grubu'nda yer alan Altimo tarafından alınmasını etik bulmadığına ilişkin yaklaşımını ise "Biz etik sorun görmüyoruz. TeliaSonera teklif verdi, ipi biz göğüsledik. İş hayatı bu açıdan bir yarışa benzer. Tıpkı Telsim ihalesinde olduğu gibi. Pek çok teklif geldi, biri kazandı. Turkcell yarışında da ipi biz göğüslemiş olduk" değerlendirmesinde bulundu. Reznikoviç, TeliaSonera ile hissedar oldukları Rusya'daki GSM operatörü MegaFon ve Turkcell'deki hisseleri değişmeyi düşünüp düşünmeyecekleri konusunda da, değiş tokuş firması olmadıklarını, Türkiye dahil yatırımlarının finansmanlarından son derece memnun olduklarını ifade etti.