'Türkiye'de ekonomi çarkı yağlanacak'

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, yapısal reformları hızla tamamlamak istediklerini belirterek, "Yapısal değişikliklerle aslında Türkiye'de ekonominin çarkları yağlanmış olacaktır" dedi.

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, yapısal reformları hızla tamamlamak istediklerini belirterek, "Yapısal değişikliklerle aslında Türkiye'de ekonominin çarkları yağlanmış olacaktır" dedi.
Makroekonomik istikrarın sağlandığını ifade eden Bakan Şener, şunları söyledi: "Ama Türkiye'nin yapması gereken pek çok iş var. Bayram sonrasında gündemimizde yapısal reformlar olacak. Gelir İdaresi, Bankalar Sosyal Güvenlik Reformu kanunları tasarı taslağı ile bağımsız kurumlarla ilgili çerçeve kanun ve diğer kanunlar, hükümetin ve TBMM'nin gündeminde olacak. Süratle yapısal reformları tamamlamayı arzu ediyoruz. Çünkü, yapısal değişikliklerle Türkiye'de ekonominin çarkları yağlanmış olacak. Mekanizma daha iyi işleyecek."
TBMM'nin 1 Şubat'a kadar tatil olduğunu hatırlatan Şener, yapısal reformlarla ilgili çalışmaların şubatta Meclis'te olacağını belirterek, "Yapısal reformlarda takvimi takip ediyoruz. Herhangi bir gecikme ve sorun yok" dedi. Gelir İdaresi kanun tasarısı taslağının henüz son şeklini almadığını ifade eden Şener, şöyle konuştu: "Şu anda tartışılan bir metin var. Bu metne son noktayı koymadık. Gelir politikaları ile uygulamalarını ayırmak istiyoruz. Yani gelir politikalarını oluşturan birimle gelir ve vergiyle ilgili uygulama yapan birim ayrı olacak."
Gelir idaresinin uygulamacı birim olacağını ifade eden Şener, şunları kaydetti: "İki metin var biri Maliye'nin diğeri Vergi Konseyi'nin hazırladığı taslak, birlikte değerlendireceğim. Bir araya geleceğiz nihai metin ortaya koyacağız." Bakan Şener, Finansal Hizmetler kanun tasarısı taslağının adı için de, "Herhalde Bankalar Kanunu olacak" dedi.
Medya ve banka sahipliği
Şener, medya patronlarının, banka sahipliğine ilişkin halen çalışma yapmadıklarını belirterek, şöyle devam etti: "Yasalaşma sürecinde ne çıkar, izleyeceğiz. Ama tarafların mağdur olacağı geçiş durumu olmamalı. Devletin piyasadaki işler karşısında yansız kalmasını sağlayacak makul geçişle düşünülecek konu."
Şener, bankacılık tasarısı ile ilgili olarak, "Soruşturma izinlerinin bakan tarafından verilmemesi halinde yargılamanın önünü kesmek de doğru değil. Yargı sürecinde bakan izin vermese bile her zaman savcının itiraz hakkı olmalı" diye konuştu. Şener, Sosyal Güvenlik Kanun tasarısı taslağının bayramdan sonra Bakanlar Kurulu ve Meclis'e sevk edileceğini söyledi.