Türkiye'de elektrik AB genelinden ucuz

Türkiye'nin, Avrupa ülkelerinden daha ucuza elektrik kullandığı ortaya çıktı. Mesken tarifesinde Avrupa'nın en ucuz elektrik kullanan ülkelerinden biri olan Türkiye, sanayi elektriğinde de orta sıralarda yer aldı.

ANKARA - Türkiye'nin, Avrupa ülkelerinden daha ucuza elektrik kullandığı ortaya çıktı. Mesken tarifesinde Avrupa'nın en ucuz elektrik kullanan ülkelerinden biri olan Türkiye, sanayi elektriğinde de orta sıralarda yer aldı. Türkiye, her iki grupta da Avrupa Birliği (AB) ortalamasının altında kaldı.
Türkiye, 2006'nın ilk beş aylık tarifelerinin ortalamasının aynı döneme ilişkin ortalama kurla hesaplanmasıyla yapılan karşılaştırmaya göre, mesken elektriğini 0,0776 avrodan kullandı. AB ortalaması ise 0,1078 avro. Türkiye, mesken tarifesinde, Avrupa'da bulunan 30 ülkenin en ucuz yedinci ülkesi oldu.
Sanayi elektriğinde fiyat orta sıralarda
Diğer ülkelere bakıldığında Türkiye, elektriği yalnızca Estonya, Yunanistan, Letonya, Litvanya, Bulgaristan ve Hırvatistan'dan daha pahalıya kullandı.
Mesken elektriğinde en ucuz ülke, 0,0537 avro ile Bulgaristan oldu. Avrupa'da en pahalı mesken elektriğini de 0,1548 avro ile İtalya'nın kullandığı belirlendi..
Türkiye, sanayi elektriğinde ise AB ortalamasının hemen altında yer alırken, ülkeler arasındaki sıralamada da ortalarda kaldı. Türkiye, sanayi elektriğini 0,0727 avroya kullanırken, AB ortalamasında fiyat 0,0769 avro olarak gerçekleşti. Sanayi elektriğini en ucuz kullanan ülke 0,0409 avroyla Letonya oldu. 2005'e bakıldığında ise Türkiye'nin, Avrupa'da, en ucuz 10'uncu ülke olduğu görüldü. Aynı dönemde Türkiye, en pahalı sanayi elektriği kullanan sekizinci ülke oldu.