Türkiye'de emlak hâlâ çok ucuz

Binlerce İngiliz vatandaşının ülkelerinden ayrılarak Güney Avrupa ülkelerine yerleştiği belirtiliyor. İngiltere'de yayımlanan The Observer gazetesine göre...

LONDRA - Binlerce İngiliz vatandaşının ülkelerinden ayrılarak Güney Avrupa ülkelerine yerleştiği belirtiliyor. İngiltere'de yayımlanan The Observer gazetesine göre, İspanya'da 675 bin İngiliz yaşadığı, sayının Türkiye'de 9 bin 500 olduğu kaydedildi.
Bu arada, emlak fiyatları en çok Türkiye'de artmakla birlikte en ucuz emlak Türkiye'de bulunuyor. Türkiye'de emlak fiyatlarının yılda yüzde 30-40 oranında arttığına dikkat çeken gazete, Batı sahillerindeki iki odalı bir daire fiyatının 65 bin sterline (152.7 bin YTL) ulaştığını kaydetti. The Observer, Türkiye'deki bürokrasi sorununa dikkat çekerken, 'Türklerin pizzası' olarak adlandırdığı pidenin 1.20 sterline (2.8 YTL) mal olduğunu yazdı. Bu arada, The Observer'in üzerinde durduğu ülkeler arasında emlak fiyatlarının en hızlı yükseldiği ülkenin Türkiye olduğu görüldü. Emlak fiyatlarının Bulgaristan'da yüzde 25-35, Hırvatistan'da yüzde 20-30, Kıbrıs'ta yüzde 12-15, Fransa'da yüzde 10-20, İtalya'da ise yüzde 0.5 arttığına dikkat çekildi. Buna karşın, söz konusu ülkeler arasında en ucuz emlak fiyatları Türkiye'de gözleniyor. Sahildeki iki odalı bir daire, Bulgaristan'da 70 bin, Hırvatistan'da 75-95 bin, Kıbrıs'ta 75-100 bin sterline mal oluyor.