Türkiye'de 'güven erozyonu' var

Uluslararası pazar araştırma kuruluşu AC Nielsen'in araştırmasına göre, Türk tüketicileri zaruri ihtiyaçları dışında artan paraları ile borç ödüyor ve bu kategoride Avrupa'da ilk sırada yer alıyor.

İSTANBUL - Uluslararası pazar araştırma kuruluşu AC Nielsen'in araştırmasına göre, Türk tüketicileri zaruri ihtiyaçları dışında artan paraları ile borç ödüyor ve bu kategoride Avrupa'da ilk sırada yer alıyor.
AC Nielsen'in haziran başında, 42 ülkeden 21 bin 780 internet kullanıcısıyla online gerçekleştirdiği 'Global Tüketici Güven Endeksi' araştırması sonuçlandı. Araştırmaya göre, ülke ekonomileri, iş beklentileri ve kişisel gelirde tüketici güveni 98 puanla tüm dünyada altı ay öncesiyle aynı kaldı.
İş konusunda tedbirliler
Türkiye Tüketici Güven Endeksi 80 puanla ortalamanın altında kaldı. Altı ay önceki puanı 90 olan ve yine global endeksin altında kalan Türkiye aynı zamanda endeksin düştüğü ülkelerden biri. Dünyanın her yerinden tüketiciler, geçen yıla oranla, ülkelerindeki iş beklentileri konusunda daha tedbirliler. Kuzey Amerika için olumlu yaklaşım yüzde 68'den yüzde 63'e gerilemekle birlikte Kuzey Amerika, Asya Pasifik ve Avrupa'ya göre gelecek bir yıl içinde iş beklentilerinin en olumlu olduğu bölge.
Türkiye'de ise gelecek 12 aylık dönemde iş imkânlarının olumlu olacağını düşünenlerin oranı yüzde 27. Bu oran altı ay önce yapılan çalışmada yüzde 40 olarak belirtilmişti.
Türkiye'de kişisel gelir durumu ile ilgili iyimser düşünen tüketicilerin oranı ise yüzde 54. Bu oran altı ay önce yapılan değerlendirmelere yakın.
Tüm ülkelerde tüketiciler para harcama konusunda hâlâ temkinli davranıyor. Türkiye'de kişisel gelir durumuna ait beklentiler yüzde 54 ile olumlu değerlendirilirken, sadece yüzde 22'lik kısım bulunduğu dönemi yeni bir şeyler almak için doğru zaman olarak görüyor.
En büyük endişe ekonomi
Dünyada zaruri giderler haricinde kalan para ile en fazla birikim yapılmaya çalışılıyor. Birikimden sonra en fazla harcama tatil, ev dışı eğlence, yeni kıyafetler ve borca gidiyor.
Türkiye'de ise borç ödemeleri ve giyim ilk sırada geliyor. Borç ödeme konusunda yüzde 44 ile Avrupa'da ilk sırada yer alan Türkiye'de ancak her dört kişiden biri zaruri harcamaları dışında kalan para ile birikim yapabiliyor. Global değerlere bakıldığında en büyük endişe ekonomi, iş güvenliği ve sağlık üzerine. Türkiye ise en büyük endişeyi ekonomi alanında yaşıyor. Buna karşılık Türkiye sağlık konusunda en az kaygılanan ülkelerden biri.