Türkiye'de her beş kişiden üçü her gün internet başına oturuyor

Türkiye'de her beş kişiden üçü her gün internet başına oturuyor
Türkiye'de her beş kişiden üçü her gün internet başına oturuyor

Araştırmaya göre, bilgisayar kullanılan yerler yüzde 70 le ev, yüzde 31.3 le işyeri, yüzde 17.5 le de internet kafe olarak sıralandı.

TÜİK'in araştırmasına göre, geçen yıl Türkiye'de hanelerin yüzde 30'unda internet kullanılırken bu oran nisan ayında yüzde 41.6'ya çıktı. Türkiye'de en yaygın kullanılan internet bağlantısı türünün de yüzde 73.3'le ADSL olduğu belirlendi

ANKARA - Türkiye ’de hanelerin yüzde 41.6’sının internete erişim imkânına sahip olduğu, yüzde 26.3’ünün ise kullanıma gerek duymadığı belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ‘2010 Yılı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması’ sonuçlarını açıkladı. Bu yılın nisan ayı içerisinde gerçekleştirilen araştırmaya göre, hanelerin yüzde 41.6’sı internet erişim imkânına sahip bulunuyor.
Bu oran geçen yılın aynı döneminde yüzde 30 düzeyindeydi. İnternete erişim imkânı olmayan hanelerin yüzde 26.3’ünün internet kullanımına gerek duymadıklarının belirlendiği araştırmada, Türkiye’de en yaygın internet bağlantı türünün de yüzde 73.3’le ADSL olduğu görüldü. Son üç ay içerisinde (Ocak-Şubat-Mart 2010) bireylerin yüzde 39.1’i bilgisayar, yüzde 37.6’sı internet kullandı. Bilgisayar kullanan bireylerin yüzde 60.8’i bilgisayarı, internet kullanan bireylerin yüzde 59.3’ü ise interneti hemen hemen her gün kullandı.

Erkekler hâlâ önde
Araştırma sonuçlarına göre, 16-74 yaş grubundaki bireylerde bilgisayar ve internet kullanım oranları sırasıyla erkeklerde yüzde 53.4 ve yüzde 51.8, kadınlarda yüzde 33.2 ve yüzde 31.7 olarak belirlendi. Bu oranlar 2009 yılının aynı dönemi için sırasıyla erkeklerde yüzde 50.5 ve yüzde 48.6, kadınlarda ise yüzde 30 ve yüzde 28’di.
Araştırmaya göre, bilgisayar kullanılan yerler yüzde 70’le ev, yüzde 31.3’le işyeri, yüzde 17.5’le internet kafe, internet kullanılan yerler ise yüzde 62.8’le ev, yüzde 31.6 ile işyeri, yüzde 20 ile internet kafe olarak sıralandı. Bilgisayar ve internet kullanım oranlarının en yüksek olduğu yaş grubu 16-24 yaş grubu olarak belirlendi. Bu oranların tüm yaş gruplarında erkeklerde daha yüksek olduğu belirtildi. Eğitim durumuna göre en yüksek bilgisayar ve internet kullanım oranının yüksekokul, fakülte ve üstü mezunlarda görüldüğü kaydedildi.
İşgücü durumu dikkate alındığında, işverenlerde bilgisayar ve internet kullanım oranları sırasıyla yüzde 69.2 ve yüzde 67.8’ken, ücretli ve maaşlı çalışanlarda yüzde 62.6 ve yüzde 60.5 oldu. Aynı kullanım oranları işsizlerde ise, sırasıyla yüzde 50 ve yüzde 48.2 olarak belirlendi.

En çok e-posta gönderiliyor
Son üç ay içerisinde internet kullanan bireylerin yüzde 72.8’i e-posta göndermek-almak, yüzde 64.2’si sohbet odalarına, haber gruplarına veya çevrimiçi tartışma forumlarına mesaj göndermek, anlık ileti göndermek, yüzde 58.8’i haber, gazete ya da dergi okumak, haber indirmek, yüzde 55.7’si mal ve hizmetler hakkında bilgi aramak, yüzde 51.2’si oyun, müzik, film görüntü indirmek ya da oynatmak için interneti kullandı.   

Güvenlik sorunu arttı
Öte yandan son iki ay içinde kişisel amaçla internet kullanan bireylerin yüzde 46.8’i güvenlik sorunuyla karşılaştı. Bireylerin karşılaştığı en önemli sorunlar, yüzde 36.4 ile bilgi veya zaman kaybına neden olan virüs ya da diğer bilgisayar sorunları ve yüzde 32 ile istenmeyen e-postaların (spam) gelmesi olarak sıralandı.
Araştırmaya göre, internet kullanan bireylerin yüzde 58.1’i kişisel amaçla kullandığı bilgisayarını ya da verisini korumak için bir güvenlik yazılımı ya da aracı kullandı. 

Tüketicinin e-alışverişe ilgisi artıyor 
TÜİK’in ‘2010 Yılı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması’na göre, internet kullanan bireylerin kişisel kullanım amacıyla internet üzerinden mal veya hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı yüzde 15 oldu. Sipariş verme ya da satın alışın en son yapıldığı zamana göre yüzde 9’u son üç ay içerisinde, yüzde 3.6’sı üç ayla bir yıl arasında, yüzde 2.5’i ise bir yıldan uzun süre önce gerçekleştirdi.
İnternet kullanan bireylerin yüzde 85’i ise internet üzerinden hiç mal veya hizmet siparişi vermedi veya satın almadı. Son 12 ayda (Nisan 2009-Mart 2010) internet üzerinden mal veya hizmet siparişi veren ya da satın alan bireyler yüzde 24.3 oranıyla en fazla giyim ve spor malzemeleri satın aldılar.
Bunu yüzde 23.8’le elektronik araçlar, yüzde 19.3 ile ev eşyası, yüzde 15.2 ile seyahat bileti alma, araç kiralama, yüzde 13.3 ile gıda maddeleriyle günlük gereksinimler izledi. Bir önceki yıl aynı dönemde elektronik araçlar yüzde 32.2 ile (cep telefonu, kamera, TV, DVD oynatıcı...vs) ilk sırayı almıştı.
(aa)


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara