'Türkiye'de her hafta yeni bir kredi kontratı imzalıyoruz'

Ticari gayrimenkul ve kamu finansmanı alanında Avrupa'da ilk sıralarda yer alan Eurohypo'nun İcra Kurulu Başkanı Bernd Knobloch, Türkiye'de bir yıl içinde yedi gayrimenkul projesine...

İSTANBUL - Ticari gayrimenkul ve kamu finansmanı alanında Avrupa'da ilk sıralarda yer alan Eurohypo'nun İcra Kurulu Başkanı Bernd Knobloch, Türkiye'de bir yıl içinde yedi gayrimenkul projesine 560 milyon avro finansman sağladıklarını belirterek "Gayrimenkul pazarına 2007 sonuna kadar getirmeyi düşündüğümüz toplam rakam 1.5 milyar avro olacak" dedi. Türkiye pazarının çok hareketli olduğunu da sözlerine ekleyen Knobloch her hafta yeni bir kontrat imzaladıklarını da açıkladı.
Commerzbank Grubu'na ait Eurohypo'nun Türkiye'deki temsilciliğinin resmi açılışı nedeniyle İstanbul'a gelen Eurohypo'nun Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Knobloch, bir basın toplantısıyla bankayı ve Türkiye pazarına ilişkin hedeflerini anlattı.
Avrupa'nın en iyi pazarı
Türkiye'nin Avrupa'daki en önemli gayrimenkul pazarlarından biri olduğunu söyleyen Knobloch, "Geleneksel pazarlar dışında yer alan Türkiye, Ukrayna gibi ülkelerde gayrimenkul alanında çok hızlı gelişmeler yaşanıyor. Türkiye'de bir alışveriş merkezine yatırım yaptığınızda iki katı gelir elde ediyorsunuz. Bunu, geleneksel pazarlar olan Almanya'da, Fransa'da göremezsiniz" diye konuştu.
Kasım 2005'ten beri Türkiye'de faaliyet gösterdiklerini hatırlatan Knobloch, Eurohypo'nun bugüne kadar finansman sağladığı projeler hakkında da bilgi verdi. MDC Turkmall'un sahibi olduğu iki alışveriş merkezi; Ankara'da Forum Etlik ve İstanbul Bayrampaşa'da kurulan İstanbul Forum da dahil beş alışveriş merkezine toplam 475 milyon avro kredi verildiğini, Fiba ve Doğuş grubunun sahibi olduğu iki otel projesine de toplam 82 milyon avro finansman sağlandığını anlatan Knobloch, hâlâ görüşmeleri süren ve 2006'nın son çeyreğinde tamamlanması öngörülen projeler için de 240 milyon avro kredi sağlanacağını açıkladı.
Hedef büyük şirketler
Knobloch, Almanya'da hem ticari gayrimenkul hem de kamu finansmanı alanında lider banka konumunda olduklarını hatırlatarak "Türkiye, kamu finansmanı alanında aktif çalışacağımız ülkelerden biri olacak" dedi.
Soruları da yanıtlayan Knobloch, Türkiye'ye gözlerini dikmiş yatırımcılarla çalıştıklarını, Türkiye'de ise KOBİ'lerle değil, büyük şirketlerle çalışmayı düşündüklerini söyledi. Türkiye'de konut finansmanıyla ilgilenmediklerini belirten Knobloch, rakiplere karşı üstünlüklerini de "10 yıla kadar vadeli, sabit faizlerle, büyük boyutlu finansman sağlayabiliriz" diye özetledi.

* * * * * * * * * *
'AB'nin kararı siyasi'
AB'nin Türkiye'ye ilişkin kararını da değerlendiren Knobloch, AB'nin çekinceli davranmasının ekonomik değil siyasi nedenlere dayandığını söyledi. "Bütün bu güncel sorunlar halledilecektir" diyen Knobloch, Türkiye'nin girdiği yola devam etmesi gerektiğini vurguladı. Eurohypo Doğu, Güney, Orta Avrupa ve Meksika Kurumsal Bankacılık Bölümü Başkanı Hartwig Glatzki de, "Beş yılda yüzde 50 üyelik kazansanız bile ekonomiye çok katkısı olacak. Geri dönüş yok. Ancak ciddi sorunlar çıkarsa da bu dünyanın sonu olmayacaktır" dedi.