Türkiye'de kızların yüzde 44.3'ü ne okula gidiyor ne de çalışıyor

Türkiye'de 15-19 yaş arasındaki gençlerden, kızların yüzde 44.3'ünün, erkeklerin ise yüzde 22.6'sının okula gitmediği ya da herhangi bir yerde çalışmadığı belirlendi.


Büyütmek için tıklayınız
ANKARA - Türkiye'de 15-19 yaş arasındaki gençlerden, kızların yüzde 44.3'ünün, erkeklerin ise yüzde 22.6'sının okula gitmediği ya da herhangi bir yerde çalışmadığı belirlendi. OECD'nin üye ülkeler bazında 'Gençlikte Atalet' başlığıyla yaptığı çalışmada, bu oran 29 üye ülkede, erkeklerde yüzde 8.1. kızlarda ise yüzde 8.2 oldu.
Buna karşılık söz konusu oran, Lüksemburg'da sadece yüzde 2'ler seviyesinde bulunuyor. Atalet (bir şey yapmama) oranı OECD üyesi ülkelerinin yarısında erkelerde daha yüksek olarak belirlenirken, ataletin kızlarda yüksek olduğu ülkelerde de fark 1-2 puanı geçmiyor.
Korkunç tablo
Buna karşın Türkiye'de tam anlamıyla korkutucu bir manzara ortaya çıkıyor. Araştırmaya göre kızların yüzde 44.3'ü, erkeklerin ise yüzde 22.6'sı ne okula gidiyor ne de çalışıyor. Bu durum; gençlerden kızların neredeyse yarıya yakınının, erkeklerden ise dörtte birinin eğitim imkânından mahrum kaldığı anlamına da geliyor. Söz konusu oranlar, okula göndermede hâlâ kız-erkek ayrımının sürdüğünü de ortaya koyuyor. Türkiye bu oranlar ile OECD ülkeleri arasında açık ara ilk sırada yer alıyor. Türkiye'ye en yakın orana sahip olan Meksika'da atalet, kızlarda yüzde 27.8, erkeklerde ise yüzde 8.1 düzeyinde bulunuyor.