'Türkiye'de kriz olmaz'

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türkiye'nin ekonomik ve siyasi krizleri yaşadığı dönemlere kesinlikle dönmemesi gerektiğini ifade ederek, "Türkiye'nin bugünkü dünyasında krize yer yok" dedi.

İSTANBUL - Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türkiye'nin ekonomik ve siyasi krizleri yaşadığı dönemlere kesinlikle dönmemesi gerektiğini ifade ederek, "Türkiye'nin bugünkü dünyasında krize yer yok" dedi. "TL'deki değer kaybı, alarm verici bir durum değil. Şu anki durumu ihracata yardımcı bile olabilir" diyen Vorkink, Türkiye'nin kalkınma politikalarını geliştirmek için, desteklerinin devam ettiğini söyledi.
İhracata faydalı
Andrew Vorkink, geçtiğimiz dönemde TL'de gözle görülür bir değer artışı yaşandığını, ancak bunun ihracatı pahalı hale getirdiği görüşünü dile getirdi. Vorkink, TL'de değer kaybı yaşanmasının herhangi bir kriz demek olmadığını, alarm verici bir durum da olmadığını vurguladı. Şu anki seviyesinin ihracata yardımcı olabileceğini belirten Vorkink, "Şanslıyız ki kurlar sabit değil. Değişim içerisinde olması bence çok olumlu. Çünkü mali piyasalarda kurumlar ona göre kendini ayarlayabiliyor" diye konuştu.