Türkiye'de 'nişasta bazlı şeker' tüketimi Avrupa'nın beş katı

Türkiye'de 'nişasta bazlı şeker' tüketimi Avrupa'nın beş katı
Türkiye'de 'nişasta bazlı şeker' tüketimi Avrupa'nın beş katı

Şeker-İş Sendikası, nişasta bazlı şekerle pancar şekeri sektörünü ele aldığı raporda tüketiciye de önemli mesajlar gönderdi.

Şeker-İş, Türkiye'de giderek artan oranda nişasta bazlı şeker tüketildiğini belirterek, pancar üreticisinin sıkıntılarına değindi

ANKARA - Şeker-İş Sendikası tarafından hazırlanan raporda, Türkiye’de kişi başına 5, 27 üyeli AB’de kişi başına 1 kilogram nişasta bazlı şeker (NBŞ) tüketildiği belirtilerek, “Hem cebimizi ve sağlığımızı hem de ülkemizin kaynaklarını riske atmamak için tüketiciler bilinçlendirilmeli, kişisel ve toplumsal tercihlerin pancar şekerinden yana kullanılması sağlanmalı” uyarısında bulunuldu.

İstihdam yaratmıyor
NBŞ üreten firmaların önemli pazarlarının şekerleme ve şekerli madde, unlu mamul, baklava ve helva, dondurma, alkollü ve alkolsüz içecek ve sakız imalatçıları olduğuna değinilen raporda, sektörde yaklaşık 750-800 kişinin istihdam edildiği belirtildi.
NBŞ üretiminde, pancar şekeri sektörüne göre cüzi miktardaki katma değerin büyük çoğunluğunun da sektördeki yabancı ağırlığı nedeniyle yurtdışına aktarıldığı belirtildi. Raporda, pancar ve pancar şekeri sektörünün en fazla katma değer yaratan, en fazla istihdam sağlayan, tarım, hayvancılık, ilaç, kimya, maya, yem gibi yan sektörlere en fazla katkıda bulunan sektörlerden biri olduğu vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:
“Geçimini bu sektöre bağlayan, sektörde yaratılan katma değeri paylaşan kesim yaklaşık 10 milyonu buluyor. Ancak her bir birim NBŞ üretimi, pancar şekeri üretiminin aynı miktarda düşmesi, istihdamın, yaratılan ve paylaşılan katma değerin azalması anlamına geliyor. NBŞ kotasının arttırılması, aynı miktardaki pancar şekerinden vazgeçildiğini ifade etmekte ancak kayıplar pancar şekeri üretimiyle sınırlı kalmıyor. Şeker Yasası ile NBŞ üretimine kota getirilmesine rağmen NBŞ şirketlerinin üretim kapasitelerini sürekli arttırmalarının nedeni, NBŞ şirketlerinin Türkiye’de elde ettikleri fahiş kârlardır. Ülkemizdeki NBŞ satış fiyatları, dünya fiyatlarının çok üzerinde bulunuyor. Bu nedenle sektördeki firmalar üretimini dışarıya satmak yerine iç piyasaya daha fazla sokabilmek amacıyla NBŞ kotasının artırılması için sürekli mücadele veriyor. Bu kâr oranı ülkemizi yabancı sermaye açısından tam bir cennete dönüştürüyor. Ancak bu fayda Türkiye’nin aleyhine.” (Radikal)