Türkiye'de oto tercihi 'yerli'den yana

Türkiye'de oto tercihi 'yerli'den yana
Türkiye'de oto tercihi 'yerli'den yana

Aybar, Türkiye de üretilen modeller arttıkça, ithalatın azalacağını söyledi.

Türkiye'de satışa sunulan 529 farklı model araç arasında 15 yerli model toplam satıştan yüzde 30 pay sahibi olarak liderliği elinde bulunduruyor.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Türk halkı yerli otomobili hem seviyor hem tercih ediyor. 2012 itibariyle Türkiye ’de satılan 529 farklı marka ve model araçtan sadece 15’i ülkemizde üretiliyor. Ancak Renault Symbol, Fiat Linea, Toyota Auris, Hyundai i20 gibi modellerin satışları pazarın yüzde 30’unu elinde tutuyor. Yeni Megane’ın Bodrum’da düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar Türkiye’de üretilen modellerin arttırılması ile ithalatın önüne geçilebileceğini ve cari açığın kapanacağını söyledi. Teşvik Paketi ile birlikte üretilen otomobil yelpazesinin genişlemesi ve 15 olan yerli model sayısının artması gerektiğini ifade eden Aybar, “Bu arttıkça Türkiye’nin cari açığını azaltacak satış rakamları ortaya çıkacak. Çünkü vatandaş yerli otoyu seviyor” dedi. Satışlarda kompakt sedandan ‘hatchback’e doğru kaymanın olduğuna dikkat çeken Aybar, “Önceki yıllarda yüzde 53 olan sedanın payı yüzde 49’a geriledi. Yüzde 31 olan hatchback’in payı yüzde 35’e yükseldi“ dedi. 

Filolar ayakta tuttu
Aybar, mayıs satışlarında filonun payının tarihinin en yüksek seviyesine çıktığına işaret ederek, satışların yüzde 45’ine ulaştığı belirtti.

Şeritten çıkışa ikaz
Oyak fabrikasında üretilen yeni Megane HB’nin fiyatı 36.9 bin TL’den başlıyor. Araçtataki Visio System farlara otomatik kumanda edilmesi ve şeritten çıkış ikazı olmak üzere yeni teknolojik özellikler yer alıyor. Bu sistem gece görüşünü iyileştiriyor ve sürücünün dikkatini korumasına yardımcı oluyor. Geri görüş kamerası da yer alan araçta öne çıkan bir başka yenilik 130 beygir gücü üreten Energy 1.6 dCi motor seçeneği.

Elektrikliye Diyarbakır’dan müşteri
İbrahim Aybar, satışına yeni başlanan elektrikli Fluence Z.E.’den bireysel olarak 91 adet sattıklarını söyledi. Aybar, “Haziranda 32 adet Fluence Z.E. bireysel müşteriye satıldı. Elektrikli aracı ilk satın alan Gaziantep’ten bir kadın tüketici oldu. Fluence Z.E.’ye Kayseri, Diyarbakır’dan müşteri çıktı. Satışların ağırlığı ise İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde gerçekleşti” dedi.Kia, yeni cee’d ile büyüyecek
Kia’nın C segmetindeki (kompakt) temsilcisi cee’d tamamen yenilenerek 51 bin TL’den satışa sunuldu. Geçen yıl Türkiye’de 10 bin araç satan Kia’nın Türkiye distribütörü Çelik Motor bu araçtan 2012’de 3 bin adet satarak yüzde 30 büyüyecek. Bünyesindeki “Çelik Filo Kiralama” firmasının ismini değiştirerek yılın iknci yarısında yeni bir ‘marka’ yaratmayı planlayan Çelik Motor 2013’te “rent a car” (günlük kiralama) işine de girecek. Çelik Filo Kiralama’daki araç sayısı ise bu yıl yüzde 20 büyüyerek 12 bin adete çıkacak. 

‘Pazar daralır, biz büyürüz’
Geçen yıla göre otomotiv pazarının 2012’de yüzde 15 gerilemesini beklediklerini kaydeden Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak yeni Rio, Picanto, Soul, Sportage ve Optima gibi araçlarla ürün gamlarının daha da güçlendiğini belirterek, pazar payı artışı beklediklerini kaydetti. Çelik Filo’da imaj değiştireceklerini, halen sadece Anadolu Grubu markalarının (Kia, Geely, Isuzu vb.) kiralandığına dair kanı bulunduğunu belirten Koçak tüm markaları kiraladıkları 2013’ten itibaren başka ülkelere de açılacaklarını ifade etti. 

En çok satan Kia
Kia’nın Avrupa’da en çok satan modeli c’eed’in önemli bir yatırımla yenilendiğine dikkat çeken Koçak aracın 1,6 lt. benzinli 135 Bg DCT otomatik ve 1,6 lt. 128 Bg dizel düz ve otomatik vites seçeneği ile satışa sunulduğunu vurguladı. C’eed modelinin bugüne kadar Avrupa’da 430 binden fazla sattığını belirten Koçak, araçta otomatik far kapama, çift bölgeli otomatik klima, elektrikli-ısıtmalı, katlanabilir yan aynalar, hız sabitleme sistemi, soğutmalı torpido, yol bilgisayarı, panoramik sunroof gibi özelliklerin yer aldığını söyledi. 2013’te araçtan 3.7 bin adet satacaklarını belirten Koçak 3 kapılının yılın sonunda, SW’nin ise 2013’te geleceğini vurguladı. Selefinden daha uzun ve alçak yeni cee’d sportif bir profile kavuştu.Araç yerine ‘model Shayk’ geliyor
Bu yıl 2-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek İstanbul Autoshow’da Kia’nın yeni bir model lansmanı olmayacak. Ancak bugüne kadar fuarlara Carre Otis, Adriana Karembeu, Anna Kournikova gibi güzelleri getiren Çelik Motor bu yıl da dünyaca ünlü top model Irina Shayk’la anlaştı.

bigPara.com